Ursula von der Leyen: pozytywna opinia KE dla przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE

Świat
Ursula von der Leyen: pozytywna opinia KE dla przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE
Polsat News
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

- Ukraina otrzymała pozytywną opinię od Komisji Europejskiej w sprawie statusu kandydata do unii Europejskiej - ogłosiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Podobną decyzję podjęto też w sprawie Mołdawii. "To pierwszy krok do członkostwa w UE, który z pewnością przybliży nasze zwycięstwo" - skomentował Wołodymyr Zełenski.

Ukraina i Mołdawia otrzymały pozytywną opinię w sprawie przyznania statusu kandydata do Unii Europejskiej. Jak przekazała Ursula von der Leyen podczas konferencji prasowej w Brukseli, Gruzja zasługuje na europejską perspektywę, ale na status kandydata do Unii Europejskiej jest dla niej za wcześnie.

 

- Mamy nadzieję ze Ukraina i Mołdawia sprawnie wprowadzą reformy - powiedziała Ursula von der Leyen.

 

 

- Jeżeli chodzi o Mołdawię, Komisja Europejska stwierdza, że kraj ten ma solidne podstawy do osiągnięcia stabilności instytucji gwarantujących demokrację, praworządność, prawa człowieka oraz poszanowanie i ochronę mniejszości; (mołdawska) polityka makroekonomiczna była prowadzona racjonalnie i poczyniono postępy we wzmacnianiu sektora finansowego i otoczenia biznesowego, ale kluczowe reformy gospodarcze nadal nie zostały podjęte. Kraj ten stworzył solidną podstawę do dalszego dostosowania do dorobku prawnego UE - powiedziała von der Leyen.

Jak dodała przewodnicząca KE, aa tej podstawie Komisja zaleca dać Mołdawii perspektywę członkostwa w Unii Europejskiej i przyznać status kandydata.

Ursula von der Leyen: Gruzja bez statusu kandydata

- Komisja Europejska ocenia, że Gruzja dysponuje fundamentami umożliwiającymi osiągnięcie stabilności instytucji gwarantujących demokrację, praworządność, prawa człowieka oraz poszanowanie i ochronę mniejszości, nawet jeśli ostatnie wydarzenia osłabiły postępy w kraju. Osiągnęła dobry stopień stabilności makroekonomicznej i ma solidne osiągnięcia w zakresie polityki gospodarczej i sprzyjające otoczenie biznesowe, ale potrzebne są dalsze reformy, aby poprawić funkcjonowanie jej gospodarki rynkowej. Ogólnie rzecz biorąc, Gruzja stworzyła solidną podstawę do dalszego dostosowania do dorobku prawnego UE - powiedziała von der Leyen.

Jak dodała szefowa KE, "na tej podstawie Komisja zaleca, aby Gruzja otrzymała perspektywę członkostwa w Unii Europejskiej. Należy jej przyznać status kandydata, gdy zajmie się kilkoma priorytetami".

Zełenski: To pierwszy krok do członkostwa w UE

"Z zadowoleniem przyjmuję pozytywną opinię Komisji Europejskiej, dotyczącą przyznania statusu kandydata. To pierwszy krok do członkostwa w UE, który z pewnością przybliży nasze zwycięstwo. Dziękuję Ursuli von der Leyen i każdemu członkowi KE za historyczną decyzję. Liczę na pozytywne wyniki #EUCO w przyszłym tygodniu" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

 

 

Do pozytywnej decyzji KE odniósł się na Twitterze także szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Jak poinformował, po wydaniu pozytywnej rekomendacji Komisja Europejska przekazuje krajowi plan działań, które trzeba wykonać, by rozpocząć negocjacje w sprawie akcesji.

"Nasze zadanie to zrobić wszystko maksymalnie szybko. Pracujemy" - zaznaczył.

 

 

Poparcie nadania Ukrainie statusu kandydata do UE

Przywódcy Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii, którzy w czwartek przybyli do Kijowa i spotkali się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, wyrazili poparcie dla nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.

- Rosja szuka tylko nowych sposobów, żeby zastraszyć Europę i zdobyć jeszcze więcej naszej ziemi. Celem Rosji w tej wojnie jest zniszczenie Ukrainy, a więc i zniszczenie Europy jako całości. Jesteśmy przekonani, że Rosja chce udowodnić, że Europa nie potrafi być skuteczna. My musimy (...) udowodnić, że Europa jest wciąż wolnym i demokratycznym regionem (świata), a co najważniejsze - zjednoczonym. Dlatego właśnie potrzebujemy integracji w ramach UE - powiedział Zełenski.

Jak dodał, Ukraińcy "już zasłużyli na prawo do tego, aby uzyskać status kraju kandydującego".

 

Do wyrażonego poparcia odniósł się prezydent Andrzej Duda. Zdaniem prezydenta wizyta przywódców europejskich, jest bardzo dobrym sygnałem przed głosowanie nad statusem.

 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ołena Zełenska w Hiszpani: Błagam, dajcie nam broń

 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeniski podpisał wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej 28 lutego 2022.

 

Jak informuje Ukrinform, Rada Europejska rozpatrzy wniosek dotyczący uzyskania statusu kandydata członkostwa w Unii Europejskiej na posiedzeniu w dniach 23-24 czerwca.

anw/ac / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie