Wojna w Ukrainie. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Kijowie

Świat
Wojna w Ukrainie. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Kijowie
Polsat News
Ursula von der Leyen przyjechała z wizytą do Kijowa. Spotkała się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

- Wojna na razie niestety trwa. Potrzebny jest kolejny silny pakiet sankcji przeciw Rosji - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że Ukraina spodziewa się uzyskania statusu kandydata do Unii Europejskiej jeszcze w czerwcu. - Tworzymy platformę na rzecz odbudowy Ukrainy, by pomóc podnieść się jej z ruin - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Kijowie.

Ursula von der Leyen wraca do Kijowa dwa miesiące po poprzedniej wizycie w tym mieście.

 

- Jestem głęboko poruszona mocą i wytrwałością narodu ukraińskiego - powiedziała w sobotę w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Podkreśliła odwagę Ukraińców i waleczność w obronie kraju prowadzonej w bardzo trudnych warunkach.

Szefowa KE: Razem opracowujemy platformę odbudowy

- W Ukrainie wciąż trwają walki, ale widzę również, że odradza się tu życie, ludzie wracają do Kijowa, odbudowywane są mosty, sprzątany jest gruz - mówiła europejska polityk na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

 

- Jesteśmy z wami, razem z wami opłakujemy tych, którzy stracili życie - powiedziała. Jednocześnie zaznaczyła, że stolica, Kijów coraz aktywniej wraca do normalnego życia, odbudowywane są mosty, a ludzie wracają.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Doradca prezydenta: Całkowite straty Ukrainy sięgają 10 000 osób

 

Jak przyznała przebywa w Kijowie na spotkaniu roboczym. Rozmowy dotyczyły zagadnień związanych z odbudowa Ukrainy.

 

- Razem opracowujemy platformę związaną z odbudową - powiedziała Ursula von der Leyen.

 

Przypomniała, że znacząca cześć ustawodawstwa europejskiego została wdrożona w Ukrainie, a ponadto Ukraina i Wspólnota mają pogłębiona strefę wspólnego handlu.

"Chcemy mieć wyraźną mapę drogową odbudowy"

- Chcemy mieć bardzo wyraźną mapę drogową, jak wspólnie zsynchronizować naszą wspólną pracę związaną z odbudową Ukrainy, aby pomóc jej podnieść się z ruin - powiedziała szefowa KE. Dodała, ze procesami tymi powinna w całości zarządzać Ukraina.

 

- Mamy ogromne doświadczenie jak zarządzać tego rodzaju przedsięwzięciami oraz jak zarządzać inwestycjami skierowanymi na rzecz przeprowadzenia reform. Chcemy, żeby reformy także pomogły odbudować Ukrainę, by stawała się coraz bardziej interesującym kierunkiem do inwestowania, by zostały tu stworzone sprzyjające warunki do rozwoju biznesu - powiedziała europejska polityk.

 

- To jest bardzo ważne, by zapewnić dobre warunki rozwoju dla rozwoju biznesu - dodała i wyjaśniła, że wszystko to ma pomóc Ukrainie w marszu w kierunku Unii Europejskiej.

 

- Widzimy, że ukraińskie władze w należyty sposób pracują zarówno na poziomie centralnym jak i regionalnym - stwierdziła. Przyznała, że Unia Europejska wysoko ocenia digitalizację kraju na różnych szczeblach.

 

ZOBACZ: Ukraina. 13-latka udawała martwą, by nie zabili jej rosyjscy żołnierze

 

Dodała, że Ukraina wciąż musi zrobić wiele w kierunku walki z korupcją, zapewniając jeszcze lepsze funkcjonowanie administracji, co stworzy lepsze warunki dla rozwoju biznesu.

 

Przyznała, że Komisja intensywnie pracuje nad ukończeniem swojej oceny wniosku aplikacyjnego Ukrainy do UE.

 

- Teraz Komisja Europejska przygotowuje swoje zalecenia, tak zwane wnioski, pracujemy nad nimi dzień i noc. Nasze spotkanie pozwoli nam skończyć te prace do końca przyszłego tygodnia - powiedziała von der Leyen.

 

- Razem będziemy w stanie podołać tej wojnie, wspólnie odbudujemy ten wspaniały kraj i zmodernizujemy Ukrainę - zadeklarowała Ursula von der Leyen.

Zełenski: Ukraina to część europejskiej rodziny

- Naród ukraiński poczynił ogromny wkład w obronę wolności i wartości dzielonych z Unią Europejską - przekonywał w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski w Kijowie po spotkaniu z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Siergiej Ławrow: Polska stopniowo zajmuje terytoria Ukrainy

 

Zełenski pokreślił, że w czasie inwazji rosyjskiej Ukraina i jej instytucje udowodniły, że są zintegrowane ze środowiskiem europejskim.

 

- Sondaże opinii publicznej w krajach unijnych dowodzą, że większość ich obywateli uważa Ukrainę za część europejskiej rodziny - mówił Zełenski. Prezydent Ukrainy wyraził nadzieję, że jeszcze w czerwcu Ukraina uzyska status kandydata do UE.

 

WIDEO - Konferencja Ursuli von der Leyen i Wołodymyra Zełenskiego po rozmowach w Kijowie

 

"Dobrze wrócić znowu do Kijowa"

"Dobrze być znowu w Kijowie" - napisała wcześniej w sobotę na Twitterze Ursula von der Leyen.

 

ZOBACZ: Gen. Skrzypczak o problemie Ukraińców z amunicją. "Zachód nie nadąża"

 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała, że w stoli Ukrainy weźmie udział w rozmowach z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

 

hlk / Polsatnews.pl / Polsat News / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie