Malbork. Kradzież Marianka. Wyznaczono nagrodę za zidentyfikowanie sprawcy

Polska
Malbork. Kradzież Marianka. Wyznaczono nagrodę za zidentyfikowanie sprawcy
www.82-200.pl/Urząd Miasta w Malborku
Urzędnicy zaapelowali do osoby, która zabrała figurkę Marianka, by ją oddała

W Malborku została skradziona figurka maskotki miasta - Marianka. Burmistrz wyznaczył nagrodę za odnalezienie sprawcy. - Niestety po raz kolejny okazuje się, że atrakcja miasta niektórym przeszkadza - przekazują pracownicy urzędu miasta.

Urząd Miasta w Malborku poinformował, że burmistrz miasta Marek Charzewski wyznaczył nagrodę 2 tys. złotych dla osoby, która wskaże odpowiedzialnych za kradzież figurki Marianka z ławki sprzed malborskiego muzeum.

 

- Niestety po raz kolejny okazuje się, że atrakcja miasta niektórym przeszkadza. Tym razem doszło do kradzieży figurki Marianka, która od 2020 roku zainstalowana była na ławce przed Muzeum Miasta Malborka, przy ul. Kościuszki 54 - piszą urzędnicy.

 

 

We wpisie dodają, że służby rozpoczęły przegląd zapisów z monitoringu w poszukiwaniu sprawcy. Zaapelowano do osoby, która zabrała figurkę Marianka sprzed muzeum o to, by ją oddała i "uniknęła wstydu".

 

ZOBACZ: Olsztyn. Policja szuka sprawcy kradzieży blisko 300 zdrapek loterii

 

Skradziony Marianek był jedną z pięciu 30 centymetrowych figurek - maskotek Malborka. Zostały one wykonane w ramach Malborskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 i zainstalowane w najbardziej reprezentacyjnych miejscach miasta. Jedna z nich jest zamontowana na latarni przed budynkiem dworca kolejowego. Inne znajdują się na Skwerze Miast Partnerskich oraz przy napisie przestrzennym "Malbork" przy ulicy Piłsudskiego.

Wcześniejszy przypadek niszczenia figurek

Jednej figurce, umieszczonej na mostku w pobliżu Muzeum Zamkowego, w lutym nieznany sprawca zniszczył rękę. Wówczas burmistrz wyznaczył nagrodę w wysokości tysiąca złotych za wskazanie wandala. Mimo to nie udało się odnaleźć osoby odpowiedzialnej za jej zniszczenie. Miasto musiało zapłacić kilkaset złotych za naprawę Marianka i ponowne ustawienie go na terenie malborskiego zamku.

 

ZOBACZ: Mazowieckie. Zamiast używanej odzieży w przesyłkach były 42 skóry krokodyli

 

W związku z kradzieżą miejskiej figurki sprzed muzeum pracownicy magistratu złożyli stosowne zawiadomienie do Komendy Powiatowej Policji w Malborku.

 

Za kradzież przedmiotu o tej wartości kara może wynieść od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

 

mbl/bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie