Wakacyjny rozkład jazdy. Nowe połączenia: nad morze, w góry i za granicę

Biznes
Wakacyjny rozkład jazdy. Nowe połączenia: nad morze, w góry i za granicę
Polsat News
W wakacje będzie kursować codziennie 436 pociągów.

Po ponad 20 latach pociągi wróciły na linię z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy. 25 czerwca wracają połączenia bezpośrednie do Zakopanego. W okresie urlopowym codziennie kursować będzie 436 składów. Zwiększy się liczba wagonów - w najbardziej newralgiczne dni nawet o około 180.

Polskie Koleje Państwowe wprowadzają zmiany w kursowaniu pociągów. 12 czerwca wszedł w życie nowy rozkład, w którym znalazły się nowe połączenia.

Pasażerowie o podróży pociągiem: Taniej i wygodniej 

W wakacyjnym rozkładzie pojawiają się nowe połączenia do najbardziej popularnych celów wypoczynku Polaków. Pojawiły się połączenia krajowe i regionalne - te ostatnie wiążą się z zakończeniem wielu remontów i prac torowych.

 

- Przede wszystkim ta korekta rozkładu, która weszła w życie 12 czerwca, wprowadza ciekawą ofertę wakacyjną. W wakacje będzie kursować codziennie 436 pociągów, a to jest o 11 więcej składów, niż w tym samym okresie przed pandemią. Wprowadzamy wiele nowych pociągów, które będą kursować, m.in. do Kołobrzegu, Ustki czy na Hel - mówiła w Polsat News Anna Zakrzewska z PKP Intercity.

 

- Oferta staje się różnorodna, bo widzimy, że pasażerowie chętnie wybierają pociąg w drodze na upragniony, wymarzony wypoczynek letni - dodała Anna Zakrzewska.

 

ZOBACZ: PKP PLK: do północy mogą potrwać utrudnienia między stacjami Warszawa Zachodnia i Warszawa Centralna

 

Zwiększy się także liczba wagonów. W połączeniach już w ciągu najbliższego długiego weekendu doczepionych będzie około 180 wagonów więcej. Będą one dołączone do około 110 pociągów.

 

PKP zapewnia, że cały czas monitoruje jak wygląda sytuacja w poszczególnych pociągach, by w razie tłoku składy wydłużać - ustalił Bryan Kasprzyk, reporter Polsat News.

 

Z kolei pasażerowie podkreślają, że do wyboru kolei skłaniają wysokie ceny paliwa oraz komfort podróży, który dzięki dostępowi do internetu w niektórych składach można wykorzystać na prace lub naukę.

 

WIDEO - PKP Intercity o nowych połączeniach kolejowych na wakacje

 

Powrót na trasę do Świdnicy i Zakopanego

Z nowego rozkładu wynika, że na Dolnym Śląsku po ponad 20 latach wraca możliwość przejazdu pociągiem z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy. Podróżni mają na tej linii do dyspozycji 14 przystanków, podróż trwa około godziny.

 

Z informacji zarządcy infrastruktury wynika, że do Zakopanego od 25 czerwca wrócą bezpośrednie połączenia, m.in. z Krakowa, Warszawy i Gdyni. PKP PLK przypomina, że prace modernizacyjne na kolejowej "zakopiance" prowadzone są etapami, tak, by zapewnić bezpośredni dojazd pod Tatry w sezonie letnim oraz zimowym.

 

W Małopolsce na stację Kraków Główny wróciły już codzienne połączenia z Wieliczki do Krakowa.

 

ZOBACZ: Podwyżki cen biletów PKP Intercity. Bo rosną koszty działalności

 

Na Podkarpaciu kolej oferuje w weekendy przejazdy pociągiem z Sanoka do Ustrzyk Dolnych. Będą także kursowały sezonowe pociągi z Rzeszowa do Zamościa i słowackiej miejscowości Medzilaborce oraz z Jarosławia do Lublina.

 

W woj. lubuskim uruchomione zostaną weekendowe i świąteczne połączenia pasażerskie na trasie Czerwieńsk - Guben w Niemczech.

 

W województwie świętokrzyskim na linii z Kielc do Buska-Zdroju podróżni, po odbudowie peronów, korzystają już z przystanku Dębska Wola, a ze stacji Włoszczowice będą mogli korzystać od 30 czerwca - podał zarządca sieci.

Trasy na rozkładach i w internecie

"W porównaniu z zeszłorocznymi wakacjami na 40 nowych i zmodernizowanych stacjach i przystankach podróżni mają dodatkowy i wygodniejszy dostęp do kolei. Komfort podróżowania, szczególnie dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, zwiększyły odpowiednio przygotowane perony wyposażone w pochylnie lub windy" - przekazała spółka.

 

"Na niektórych trasach, ze względu na szeroki zakres robót, wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. Od 13 czerwca w woj. pomorskim kontynuowane będą prace na trasie między Glinczem a Kartuzami. Dla podróżnych zapewniona zostanie komunikacja autobusowa na odcinku Somonino - Kartuzy - Dzierżążno" - napisano w komunikacie.

 

ZOBACZ: Pociągi pojadą z prędkością 250 km/h. Szef PKP podaje datę: grudzień 2023

 

Jak podają PKP PLK, informacje dotyczące przyszłego rozkładu jazdy pociągów są dostępne w aplikacji i serwisie portalpasazera.pl, na stronach przewoźników oraz na plakatach na stacjach i przystankach.

 

Aktualny kolejowy rozkład jazdy wszedł w życie w niedzielę 12 grudnia 2021 roku i będzie obowiązywał do grudnia 2022 roku. W marcu wprowadzono do niego pierwszą korektę. Po zmianie ogłoszonej 12 czerwca kolejne zaczną obowiązywać 3 września i 6 listopada.

hlk/pgo / Polsat News / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie