Małpia ospa w Polsce. Kolejne przypadki zachorowań

Polska
Małpia ospa w Polsce. Kolejne przypadki zachorowań
AP

W Polsce mamy 12 przypadków zakażenia małpią ospą - poinformowało polsatnews.pl Ministerstwo Zdrowia. Pacjenci przebywają w szpitalu, a ich stan jest dobry. "Nadal nie mamy w Polsce żadnego zagrożenia szerszą transmisją wirusa małpiej ospy" - dodał resort zdrowia.

"Mamy obecnie 12 przypadków małpiej ospy" - poinformowało polsatnews.pl Ministerstwo Zdrowia.

 

"Pacjenci znajdują się pod opieką lekarzy w szpitalu. Przebieg zakażenia jest charakterystyczny dla małpiej ospy. Stan pacjentów jest dobry" - dodał resort. 

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce dzisiaj. Tygodniowy raport Ministerstwa Zdrowia. Środa, 15 czerwca

 

Osoby, które miały kontakt z chorymi są pod nadzorem Sanepidu. 

 

"Nadal nie mamy w Polsce żadnego zagrożenia szerszą transmisją wirusa małpiej ospy, choć oczywiście nowe zakażenia będą się sporadycznie pojawiać" - podkreśla ministerstwo.

Małpia ospa. "Nie ma przypadków bezobjawowych"

Ministerstwo informuje, że przy zakażeniu małpią ospą nie ma przypadków bezobjawowych, więc nie ma możliwości niekontrolowanego rozprzestrzeniania się. 

 

"Zakażenie małpią ospą wymaga, w przeciwieństwie do koronawirusa, intensywnego kontaktu z zakażonym" - podsumowuje MZ. 

 

W środę rano dr Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie informowała o sześciu kolejnych przypadkach zakażenia wariusem małpiej ospy. 

Małpia ospa w Polsce. Pierwszy przypadek

Pierwszy potwierdzony przypadek małpiej ospy wykryto u mieszkańca Mazowsza, który wcześniej przebywał na Gran Canarii.

 

ZOBACZ: Małpia ospa jest już w 24 krajach, ponad 400 potwierdzonych przypadków

 

Mężczyzna zakończył już 21 dni izolacji i wyszedł do domu pod nadzór sanitarno-epidemiologiczny – poinformowała w poniedziałek konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dr n. med. Grażyna Cholewińska.

Małpia ospa. Zakażenie przez bliski kontakt

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała.

 

Objawy ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach. Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z płynami ustrojowymi zainfekowanej osoby, w tym przez stosunki seksualne.

dsk/pgo / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie