Małpia ospa. WHO ostrzega przed rozprzestrzenianiem się wirusa podczas letnich festiwali

Technologie
Małpia ospa. WHO ostrzega przed rozprzestrzenianiem się wirusa podczas letnich festiwali
PAP/EPA/Alejandro Garcia
Koncert australijskiego zespołu "Tame Impala" na Primavera Sound Festival w Barcelonie

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że ryzyko rozprzestrzeniania się małpiej ospy podczas letnich festiwali i imprez masowych jest wysokie. Według dyrektora organizacji w Europie, by ograniczyć transmisję wirusa, należałoby wprowadzić m.in. izolację zakażonych osób i skuteczne śledzenie kontaktów.

Według dyrektora regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia na Europę, Hansa Henriego Kluge, wirus małpiej ospy pojawił się w Europie w połowie kwietnia. Jest to największa i najbardziej rozpowszechniona geograficznie - poza obszar Afryki Zachodniej i Środkowej - epidemia tej choroby.

 

Zdaniem Kluge zniesienie obostrzeń, które ograniczały podróże i masowe wydarzenia w związku z pandemią COVID-19, wpłynęło na szybszą transmisję choroby.

 

ZOBACZ: Wirusolog: Przeciwko małpiej ospie mamy szczepionki, bardziej obawiam się nowych odmian SARS-CoV-2

 

- Potencjał dalszej transmisji wirusa małpiej ospy w Europie i poza nią latem jest wysoki - powiedział Kluge, cytowany przez Zeit Online. 

 

Dodał, że festiwale i uroczystości w organizowane w najbliższych miesiącach, są świetną okazją do podniesienia świadomości na temat tej choroby, a także wzmocnienia zachowań ochronnych wśród młodych, aktywnych seksualnie osób.

Wirus małpiej ospy inny niż Sars-CoV-2

Wirus małpiej ospy nie rozprzestrzenia się w taki sam sposób jak Sars-CoV-2, w związku z tym podjęcie środków - takich jak w przypadku koronawirusa - nie jest potrzebne.  - Ale - i to jest ważne - nie wiemy jeszcze, czy możemy w pełni powstrzymać jego rozprzestrzenianie się - zaznaczył Kluge. Jego zdaniem, by ograniczyć transmisję wirusa, należałoby prowadzić jasną komunikację, izolację zakażonych osób i skuteczne śledzenie kontaktów.

mst/prz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie