Wojna na Ukrainie. Doradca prezydenta: Codziennie ginie 100-200 naszych żołnierzy

Świat
Wojna na Ukrainie. Doradca prezydenta: Codziennie ginie 100-200 naszych żołnierzy
PAP/EPA/STR
Każdego dnia na wojnie z Rosją ginie 100-200 ukraińskich wojskowych - poinformował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy. Zdjęcie ilustracyjne

Każdego dnia na wojnie z Rosją ginie 100-200 ukraińskich wojskowych - poinformował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez BBC. Portal podkreśla, że to największe liczby upublicznione od początku inwazji.

Podolak powiedział, że wśród głównych przyczyn dużej liczby strat jest brak parytetu między ukraińskimi i rosyjskimi możliwościami bojowymi.

 

Zaznaczył, że Ukrainie są potrzebne setki, a nie garstka najpotężniejszych systemów artyleryjskich, które może przekazać jej Zachód - doniosło BBC Ukraina. Poinformował, że Ukraina potrzebuje do 300 systemów rakietowych, by dorównać możliwości ogniowej Rosji i wyzwolić okupowane terytorium.

 

ZOBACZ: Wywiad: W Melitopolu nie starcza chłodni, tak wielu jest zabitych żołnierzy rosyjskich

 

"Dopóki Rosja nie dozna poważnej porażki militarnej, żadna forma dialogu nie będzie możliwa i (Rosjanie) będą nadal próbować zająć część naszego kraju" - dodał Podolak.

Brak dokładnych danych

BBC Ukraina podkreśla, że ani Ukraina, ani Rosja nie publikują danych o łącznych stratach w wojnie.

 

1 czerwca Zełenski poinformował, że na froncie codziennie ginie 60-100 ukraińskich wojskowych, a 500 zostaje rannych.

 

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy od początku inwazji wojska rosyjskie straciły już około 31,7 tys. żołnierzy. Dane te obejmują zabitych, rannych i wziętych do niewoli.

jsd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie