Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Andrzej Duda: Prezydent: Jesteśmy gotowi wspierać każde państwo

Świat
Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Andrzej Duda: Prezydent: Jesteśmy gotowi wspierać każde państwo
Polsat News
Prezydent Andrzej Duda na szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki

W piątek rozpoczął się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, podczas którego liderzy państw regionu ustalą wspólne stanowisko przed szczytem NATO w Madrycie. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. - Agresja Rosji na Ukrainę powinna sprawić, że UE i NATO będą działać w synergii i wykorzystywać potencjał pewnych grup regionalnych, jaką jest Bukaresztańska Dziewiątka - stwierdził Duda.

Jesteśmy gotowi wspierać każde państwo, które jest częścią NATO, a które znajdzie się w zagrożeniu. Każde państwo może na nas liczyć - zapewnił w piątek w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.

Duda: Liczę na to, że nasze postulaty Bukaresztańskiej Dziewiątki znajdą wsparcie wśród państw członkowskich NATO

- Patrzymy, jako Polacy, jako sojusznik, na Sojusz Północnoatlantycki, zgodnie z zasadą NATO 360 stopni, tzn. interes i bezpieczeństwo każdego z państw sojuszniczych jest jednakowo ważne. My, Polacy jesteśmy gotowi wspierać każde państwo, które jest częścią Sojuszu, a które znajdzie się w zagrożeniu. Każde państwo może na nas liczyć. O tym zapewniałem zarówno w Portugalii, jak i we Włoszech - powiedział Andrzej Duda na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu.

 

ZOBACZ: Rozmowa Andrzej Duda-Joe Biden. Jednym z tematów wojna w Ukrainie

 

- Liczę na to, że także i nasze postulaty Bukaresztańskiej Dziewiątki, o których dyskutowaliśmy dzisiaj, znajdą wsparcie wśród państw członkowskich NATO i że wzmacniające realnie nasze bezpieczeństwo postanowienia, zapadną zarówno w Madrycie, jak i w poszczególnych stolicach państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego - dodał prezydent.

 

 

Podziękował prezydentowi Rumunii Klausowi Iohannisowi za spotkanie. - Nasza wspólna deklaracja, to jest kolejny sygnał jedności w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, na tym jego wycinku, jakim jest Bukaresztańska Dziewiątka. Dzisiaj można śmiało powiedzieć - wycinku frontowym, bo przecież poza Czechami i poza Bułgarią, wszystkie nasze kraje bezpośrednio graniczą albo z ogarniętą wojną Ukrainą, albo z Rosją. W związku z powyższym nie ma żadnych wątpliwości, że znajdujemy się dzisiaj w Sojuszu Północnoatlantyckim w bardzo szczególnej sytuacji wśród wszystkich krajów członkowskich. Fakty też są takie, że cały Sojusz Północnoatlantycki, na nas patrzy, więc te ustalenia, które podejmujemy dzisiaj są ważne - podkreślił prezydent.

 

Prezydent Rumunii: NATO musi być zdolne do obrony każdego centymetra terytorium

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis na wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą po zakończeniu szczytu B9 w Bukareszcie zwracał uwagę, że format B9 stał się szczególnie ważny teraz, gdy na granicach NATO toczy się otwarty konflikt. - B9 jest formatem zasadniczym do koordynacji, a także pokazywania wspólnego stanowiska, jeśli chodzi o bezpieczeństwo wschodniej flanki - podkreślił.

 

- Prezydent USA Joe Biden przekazał nam uznanie dla naszego formatu. Powtórzył niewzruszone zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa wszystkich sojuszników, w tym członków B9. Przekazał też zobowiązanie do (przestrzegania) artykułu 5 - powiedział Iohannis.

 

Jak poinformował, podczas spotkania Bukaresztańskiej Dziewiątki dyskutowano o zbliżającym się szczycie NATO w Madrycie. - Podkreśliliśmy potrzebę przyjęcia nowej koncepcji strategicznej NATO, która musi odzwierciedlać w sposób bardzo dokładny i realistyczny nowe parametry dotyczące bezpieczeństwa. Musimy wzmocnić Sojusz na wszystkich poziomach, a także określić Rosję jako zagrożenie - ocenił prezydent Rumunii.

 

Rozpoczęcie szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki

Andrzej Duda na początku swojego przemówienia podziękował szefowi NATO za obecność online oraz prezydentowi USA Joe Bidenowi za pismo, w którym przekazał słowa wsparcia dla Bukaresztańskiej Dziewiątki.

 

ZOBACZ: Viktor Orban przeciwny sankcjom na ropę z Rosji. Nie chce dyskusji podczas unijnego szczytu

 

- Z ogromną przyjemnością odnotowuję, że spotykamy się kolejny raz na kolejnym szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki. Spotykamy się tutaj w wyjątkowym momencie w historii, kiedy Ukraina walczy z agresorami rosyjskimi już od kilku miesięcy, a NATO kończy swoje przygotowania do szczytu w Madrycie - oświadczył prezydent RP.

Duda: Musimy w przyszłości uniknąć błędów

Polski prezydent dodał, że "sprzeciwienie się bestialskim agresorom z Rosji, ta tragedia, to są emocje, które sprawiają, że otwiera się pewien rozdział w naszej historii, który myśleliśmy, że jest już zamknięty".

 

- Od 30 lat próbujemy budować porządek oparty na współpracy, ale to spełzło na niczym, bo Rosja nie może porzucić swoich imperialistycznych zapędów. Próbuje cały czas dokonać ekspansji, zwiększać strefę wpływów bez końca i marzy o ruskim mirze - podkreślił.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda o szczycie NATO: Mam nadzieję, że przesądzi o nowej postaci obecności sił Sojuszu

 

- Jesteśmy przekonani, że Ukraina jest wstanie się bronić i odeprzeć agresora z całego terytorium. Po to by uniknąć błędów w przyszłości będziemy musieli bardzo poważnie zastanowić się nad tym jak do tego mogło dojść. Jednak dziś ważną sprawą jest okazywanie dalszego wsparcia Ukrainie, utrzymanie możliwości obrony i stawianie oporu imperializmowi Putina. To wszystko powinno sprawić, że UE i NATO będą działać w synergii i wykorzystywać potencjał pewnych grup regionalnych, jaką jest Bukaresztańska Dziewiątka - zakończył prezydent.

 

WIDEO: Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy na szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki

 

Czym jest Bukaresztańska Dziewiątka (B9)?

Bukaresztańska Dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO: Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria. W listopadzie 2015 roku podczas szczytu w Bukareszcie państwa te podpisały wspólną deklarację, w której oświadczyły, że połączą wysiłki na rzecz zapewnienia, tam, gdzie to konieczne, "silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej" NATO w regionie.

 

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki w Warszawie

 

Poprzednio przywódcy państw B9 spotkali się na nadzwyczajnym szczycie w Warszawie 25 lutego, dzień po rosyjskiej agresji na Ukrainę. W spotkaniu wzięła udział przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

 

W czerwcu 2018 roku odbyło się spotkanie B9 w Warszawie. Szefowie państw przyjęli wówczas wspólną deklarację, w której ponowili zobowiązanie do kontynuowania spotkań w ramach Dziewiątki Bukaresztańskiej, platformy konsultacji i dialogu, prowadzącej do uzgodnienia wspólnych stanowisk i dalszego umacniania bezpieczeństwa euroatlantyckiego.

aml/wka/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie