Wojna na Ukrainie. Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki w Warszawie

Polska
Wojna na Ukrainie. Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki w Warszawie
PAP/Andrzej Lange
Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki w Warszawie

Za wojnę na Ukrainie odpowiedzialna jest tylko putinowska Rosja; nie możemy poprzestać na biernym potępianiu tego brutalnego ataku, musimy mocniej wspierać Ukrainę, szczególnie poprzez dostawy uzbrojenia - powiedział na szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki prezydent Andrzej Duda.

W piątek w Warszawie odbywa się nadzwyczajny szczyt przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw Europy Środkowo-Wschodniej należących do NATO. Tematem spotkania jest rosyjska agresja na Ukrainę oraz sytuacją bezpieczeństwa w naszej części Europy.

 

Gospodarzem szczytu jest prezydent Duda. W spotkaniu w Warszawie biorą udział prezydenci: Bułgarii Rumen Radew, Estonii Alar Karis, Litwy Gitanas Nauseda, Łotwy Egils Levits, Słowacji Zuzana Czaputova i Węgier Janos Ader oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zdalnie łączą się prezydenci: Czech Milosz Zeman i Rumunii Klaus Iohannis.

 

 

Andrzej Duda: wczoraj nad Europę powróciły demony wielkiej wojny

- Wczoraj nad Europę powróciły demony wielkiej wojny, niewidziane od 1945 roku. Za obrazy wojny, które docierają do nas z Ukrainy odpowiedzialny jest jeden i tylko jeden kraj: jest nim putinowska Rosja - powiedział prezydent inaugurując obrady Bukaresztańskiej Dziewiątki.

 

Duda przyznał, że w Europie zdążyliśmy już zapomnieć, czym jest wojna. - Niestety, spokojny sen bogatych Europejczyków i przyzwolenie na ciągłe dozbrajanie się Rosji, głównie ze środków pozyskanych ze sprzedaży ropy i gazu na europejskie rynki, doprowadziły do sytuacji, w której wczoraj obudziliśmy się w całkiem nowej rzeczywistości - mówił.

 

- Spotykając się dzisiaj w gronie państw wschodniej flanki NATO nie możemy poprzestać na biernym potępianiu tego brutalnego ataku. Musimy przejść do konkretnych czynów" - oświadczył prezydent.

 

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. ONZ: nawet 5 mln osób może opuścić Ukrainę po rosyjskiej inwazji

 

Prezydent podkreślił, że w wojnie na Ukrainie stawką jest cały system bezpieczeństwa euroatlantyckiego i że zgadza się z apelem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który powiedział: "jeśli dziś nam nie pomożecie, jutro do waszych drzwi zapuka wojna".

 

Duda mówił, że kraje naszego regionu powinny rozumieć te słowa jak nikt inny, ponieważ duża część XX wieku w naszej części Europy przebiegła w cieniu rosyjskiej dominacji.

 

- Doskonale wiemy w jakich kategoriach rozumują rosyjskie elity polityczne. Rozumieją wyłącznie język siły, tak funkcjonowała Rosja carska, potem komunistyczna a dziś putinowska. Nastał czas, by solidarnie przemówić do Rosjan tym samym językiem - powiedział. - Odpowiedź Zachodu musi być stanowcza, jednolita, i realizowana wspólnie przez całą wspólnotę północnoatlantycką. Musimy mocniej wspierać Ukrainę, szczególnie poprzez dostawy uzbrojenia - podkreślił Andrzej Duda.

Ursula von der Leyen: wszyscy stoimy za Ukrainą

Obecna na szczycie B9 szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała na Twitterze, że kraje Bukaresztańskiej Dziewiątki przed dziesięcioleciami zerwały kajdany sowieckiej okupacji i znają trudy walki o wolność i suwerenność. "Dziś jesteśmy zdeterminowani bardziej niż kiedykolwiek, by pociągnąć Kreml do odpowiedzialności za jego barbarzyńskie działania i wesprzeć naród ukraiński w każdy możliwy sposób" - napisała. "Wszyscy stoimy za Ukrainą" - zadeklarowała.

 

Czym jest Bukaresztańska Dziewiątka?

Bukaresztańska Dziewiątka zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO.

 

Jak przypomina Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Celem Bukaresztańskiej Dziewiątki jest budowanie jedności w ramach NATO poprzez uzgodnienie wspólnego stanowiska regionu, poparcie dla dalszej strategicznej adaptacji NATO i wojskowego wzmocnienia wschodniej flanki.

 

Na poziomie głów państw dotychczas odbyły się cztery spotkania B9: 4 listopada 2015 w Bukareszcie, 8 czerwca 2018 w Warszawie, 28 lutego 2019 w Koszycach, 10 maja 2021 w Bukareszcie. W konsultacjach B9 uczestniczyli m .in. Prezydent USA Joe Biden oraz Sekretarz Generalny NATO.

 

W związku z groźbą rosyjskiej agresji na Ukrainę odbyły się dodatkowe konsultacje przywódców B9 z Prezydentem USA Joe Bidenem (9 grudnia) oraz na poziomie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego z doradcą Prezydenta USA Jakiem Sullivanem (16 grudnia i 20 stycznia).

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie