Rozmowa Andrzej Duda-Joe Biden. Jednym z tematów wojna w Ukrainie

Polska
Rozmowa Andrzej Duda-Joe Biden. Jednym z tematów wojna w Ukrainie
Zdj. ilustracyjne, fot. KPRP/Jakub Szymczuk
Prezydenci USA i Stanów Zjednoczonych rozmawiali przed szczytem Bukaresztańskiej Dziewiątki

Prezydent RP Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z amerykańskim przywódcą Joe Bidenem - dowiedział się Polsat News. Informację potwierdziła polska Kancelaria Prezydenta. Liderzy omówili m.in. aktualną sytuację wojenną w Ukrainie oraz kwestie związane ze spotkaniem Bukaresztańskiej Dziewiątki, planowanym na piątek.

Jak przekazał gabinet prezydenta RP, Duda i Biden omówili również "sposoby wzmocnienia bezpieczeństwa Polski oraz współpracę polsko-amerykańską w dziedzinach bezpieczeństwa i gospodarki". Umówili się również na kolejne rozmowy.

 

 

Bukaresztańska Dziewiątka to zrzeszenie dziewięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. Jego celem jest pogłębianie współpracy militarnej we wschodniej flance NATO.

 

ZOBACZ: Korea Północna wystrzeliła serię rakiet. Odpowiedź na manewry USA


Liderzy tych krajów, podczas wspólnych spotkań, omawiają też kwestie związane z bezpieczeństwem. Najbliższy szczyt "B-9" zaplanowano w piątek w Rumunii. Polskę będzie reprezentował tam Andrzej Duda, który wcześniej złoży wizyty także w Portugalii i we Włoszech.

Bukaresztańska Dziewiątka ustali, co postulować na szczycie NATO

Prezydentowi RP w podróży po Europie miała towarzyszyć przywódczyni Słowacji Zuzana Czaputova. Tak się jednak nie stanie, bo test wykazał u niej infekcję koronawirusem.

 

- To tylko o tyle zmienia plany prezydenta Dudy, że będzie on w tych trzech krajach sam reprezentował Rzeczpospolitą Polską - wyjaśniał Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP.

 

Ustalenia wypracowane w Rumunii zostaną przedstawione przez państwa "dziewiątki" na czerwcowym szczycie NATO w Madrycie.

wka/Polsat News/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie