Poznań. XVIII-wieczne freski odkryte w urzędzie miasta. "Pamięć o nich wygasła całkowicie"

Polska
Poznań. XVIII-wieczne freski odkryte w urzędzie miasta. "Pamięć o nich wygasła całkowicie"
Polsat News
Dzieła sztuki pokrywały sklepienia sali, która zakonnikom służyła jako jadalnia

W siedzibie poznańskiego magistratu odsłonięto freski z XVIII wieku. - To miejsce było kiedyś kolegium jezuickim, przejętym później przez władze państwowe - wyjaśniła w Polsat News dr Eliza Buszko, kierowniczka prac konserwatorskich. Dzieła sztuki pokrywają sklepienia sali, która przed laty była jadalnią zakonników. Władze miasta chcą, by w przyszłości malowidła mogli podziwiać nie tylko radni.

Konserwatorzy od kilku miesięcy pracują w sali sesyjnej poznańskiego urzędu miasta. Odsłaniają zabytkowe, XVIII-wieczne freski i sztukaterię.


- To miejsce było kiedyś kolegium jezuickim, które w XVIII w. zostało przejęte przez władze państwowe, wówczas zaborcze. Od tego czasu to miejsce pełni różne funkcje publiczne - mówiła w Polsat News dr Eliza Buszko, kierowniczka prac konserwatorskich.

Poznań. Odkryte freski zdobiły jadalnię zakonników

Dzieła sztuki pokrywały sklepienia sali, która zakonnikom służyła jako jadalnia. Freski zostały zamalowane już kilkadziesiąt lat po ich powstaniu. - Pamięć o nich wygasła całkowicie - stwierdziła konserwatorka.

 

WIDEO: Odkryto barokowe freski w urzędzie miasta


Po odsłonięciu tylko nielicznych fragmentów malowideł, eksperci zorientowali się, że pokrywają one całe sklepienie. Zapadła więc decyzja, by przeprowadzić duże prace konserwatorskie.

Konserwator: freski zachowały się w dobrym stanie

- Na szczęście freski nie zostały zniszczone. Przetrwały do naszych czasów w dość dobrym stanie - oceniła Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejska konserwator zabytków.

 

ZOBACZ: Tworzyli malowidła podczas halucynacji? Nowe badania nad prehistorycznymi artystami


Na zabytkowych malunkach widać jednak pęknięcia. Za pomocą specjalistycznych strzykawek, eksperci wlewają w pęknięcia spoiwo na bazie wapna hydraulicznego. Próbują też dowiedzieć się, jakie sceny przedstawiają poszczególne malowidła.


- Teraz szukamy pierwowzorów graficznych i analogii. Na pewno zaprosimy do współpracy historyków, żeby dowiedzieć się więcej na temat odkrytych dzieł sztuki - podsumowała dr Buszko.

nb/wka / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie