Obraz Zdzisława Beksińskiego sprzedany za 1,92 mln zł

Polska
Obraz Zdzisława Beksińskiego sprzedany za 1,92 mln zł
Zdzisław Beksiński - "Postać" - DESA Unicum / Materiały prasowe
Obraz sprzedano za prawie 2 mln zł

Po raz pierwszy w historii dzieło Zdzisława Beksińskiego zostało sprzedane za rekordową kwotę 1,92 miliona złotych. Taką cenę osiągnął na aukcji obraz "Postać".

Na aukcji "Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny", padł historyczny rekord. Obraz "Postać" Zdzisława Beksińskiego został sprzedany za 1,92 mln złotych, tym samym przekraczając szacowaną wartość o ponad milion zł. Całkowity obrót wyniósł 3,7 mln zł, co sprawia, że była ona najlepszą w historii aukcją sztuki fantastycznej na polskim rynku.

 

Do grona prac sprzedanych za wysokie kwoty dołączył obraz Jerzego Dudy-Gracza "Obraz 2375 / Łagów - spóźniony" za 264 tys. zł, "Gratifying importance of complicity" Rafała Olbińskiego za 168 tys. zł oraz "Klęcząca" Karola Bąka za 72 tys. złotych.

Rosnąca popularność

"Postać" Zdzisława Beksińskiego to obraz z 1978 roku, a więc kluczowego i najbardziej znanego okresu twórczości Zdzisława Beksińskiego. Minionego lata można było go oglądać w Centrum Praskim Koneser na wystawie prac artysty. Jak przekazała Desa Unicum „rosnąca popularność malarza oraz całego nurtu sztuki fantastycznej na przestrzeni ostatniej dekady sprawiła, że wartość obrazu wzrosła prawie 27-krotnie". W 2012 roku ta sama praca została sprzedana za 72 tysiące zł.

 

Na aukcji, która odbyła się 7 października, sprzedano 59 prac za łączną sumę 3,7 mln zł. Kolejna aukcja Sztuki Fantastycznej w Desa Unicum odbędzie się już w grudniu.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie