Sophie in't Veld: Oczekujemy, że Komisja Europejska będzie strażnikiem traktatów 

Świat
Sophie in't Veld: Oczekujemy, że Komisja Europejska będzie strażnikiem traktatów 
Polsat News
Holenderska europosłanka Sophie in't Veld

Przedstawiciele frakcji Odnowić Europę zaapelowali o poddanie pod głosowanie wniosku o wotum nieufności wobec szefowej KE. - Jeżeli Komisja z pełną wiedzą i premedytacją robi coś wbrew traktatom i podważa wyroki europejskich sądów, oznacza, że powinno się uchwalić wobec niej wotum nieufności - przekazała korespondentce Polsat News Dorocie Bawołek holenderska europosłanka Sophie in't Veld.

Wniosek o wotum nieufności wobec szefowej KE został przygotowany przez Sophie in't Veld, byłego premiera Belgii Guya Verhofstadta i Hiszpana Luisa Garicano, który jest wiceprzewodniczącym frakcji Odnowić Europę. Jako powód odwołania wskazano zaakceptowanie polskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO).  

Wotum nieufności dla Ursuli von der Leyen

Do sprawy w rozmowie z korespondentką Polsat News w Brukseli Dorotą Bawołek odniosła się holenderska europosłanka.

- To bardzo proste. Oczekujemy, że Komisja Europejska będzie strażnikiem traktatów, więc jeżeli Komisja z pełną wiedzą i premedytacją robi coś wbrew traktatom i podważa wyroki europejskich sądów, to oznacza, że powinno się uchwalić wobec niej wotum nieufności. Czyli, jeżeli Komisja wypłaci pieniądze, powinniśmy zagłosować nad wotum nieufności - powiedziała Sophie in't Veld.

 

ZOBACZ: Waldemar Buda w "Gościu Wydarzeń": Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy nam się należą


Aby wniosek o wotum nieufności został przyjęty w parlamencie, musi za nim zagłosować dwie trzecie europosłów.

Zielone światło dla polskiego KPO

W minioną środę Komisja Europejska zaakceptowała polski KPO o wartości 35,4 mld euro. Wcześniej przez ponad rok wstrzymywano go, oskarżając Polskę o naruszanie niezawisłości sędziów.  

 

- W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska po roku negocjacji dała zielone światło dla Krajowego Planu Odbudowy Polski, po dokładnej ocenie. Teraz Rada musi o tym zadecydować. Plan ten wesprze Polaków na ich drodze do bardziej zrównoważonej, cyfrowej i odpornej przyszłości - powiedziała szefowa KE podczas debaty we wtorek. 

 

Jak zaznaczyła Ursula von der Leyen, zatwierdzenie planu wiąże się z zobowiązaniami Polski w zakresie sądownictwa. 

anw/ac / Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie