Guy Verhofstadt z grupą europosłów domaga się odwołania Ursuli von der Leyen za polski KPO

Świat
Guy Verhofstadt z grupą europosłów domaga się odwołania Ursuli von der Leyen za polski KPO
ALDE Group/Flickr
Guy Verhofstadt chce odwołania szefowej KE Ursuli von der Leyen

Belgijski europoseł Guy Verhofstadt, we współpracy z holenderską europosłanką Sophie in ’t Veld oraz hiszpańskim europosłem Luisem Garicano, rozpoczął zbieranie podpisów pod wnioskiem o wotum nieufności dla szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Jednym z powodów jest zatwierdzenie przez nią polskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

"Wraz z Guyem Verhofstadtem oraz Luisem Garicano wystąpiłam z apelem o zebranie podpisów pod wnioskiem o wotum nieufności dla Ursuli von der Leyen po decyzji Komisji Europejskiej w sprawie wypłaty środków dla polskiego rządu" - poinformowała Sophie in ‘t Veld z partii Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE). 

 

Aby wniosek mógł zostać złożony, musi znaleźć poparcie co najmniej 71 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego. 

 

ZOBACZ: Władysław Kosiniak-Kamysz: Pewność pieniędzy z KPO będzie po przyjęciu naszych poprawek w Senacie

Grupa europosłów potępia odblokowanie KPO

"Komisja zdecydowała się wydać pozytywną ocenę, rażąco lekceważąc kilka rezolucji Parlamentu, kilka orzeczeń TSUE i sprzeciw wewnątrz Kolegium, ponieważ pięciu kluczowych komisarzy publicznie wątpi, czy tzw. kamienie milowe są wystarczające do wykonania orzeczeń TSUE" - napisał w opublikowanym na Twitterze oświadczeniu Guy Verhofstadt. 

 

"Jeśli Ursula von der Leyen nadal nie będzie traktować poważnie mechanizmu warunkowości, to wycofamy nasze poparcie" - zakończył belgijski polityk. 

Ursula von der Leyen w Polsce

Szefowa Komisji Europejskiej złożyła wizytę w Polsce 2 czerwca. Spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Ursula von der Leyen poinformowała na konferencji o odblokowaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy pod warunkiem dokonania zmian w sądownictwie, w tym m.in. likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i przywrócenia zawieszonych przez nią sędziów do orzekania. 

 

Polska wnioskowała o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

arż/prz / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie