Hybryda w watasze wilków na Warmii. Leśnicy interweniują

Polska
Hybryda w watasze wilków na Warmii. Leśnicy interweniują
Lasy Państwowe
Hybryda wilka z psem w warmińskim lesie

Zwierzęciem, które leśnicy zaobserwowali przed miesiącem w watasze wilków w Leśnictwie Kłębowo na Warmii, była hybryda wilka z psem - ustalili eksperci. Dodali, że zwierzę było w złej kondycji i zalecili odłowienie go. Na razie leśnikom się to nie udało.

Pod koniec kwietnia fotopułapka zamontowana przez leśników w Leśnictwie Kłębowo na Warmii zarejestrowała liczącą trzy osobniki watahę wilków, którym towarzyszył inny, czwarty osobnik. Był on wyraźnie inny: miał czarne ubarwienie i nieco inną budowę.

Hybryda wilka i psa pojawiła się w watasze

Ponieważ leśnicy nie byli pewni, czy inny osobnik w watasze jest psem, czy hybrydą, poinformowali o nagraniu Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie. Ta zaś poprosiła o opinię ekspertów.

 

ZOBACZ: Nieruchomość nad Zalewem Zegrzyńskim. Lasy Państwowe składają pozew przeciwko ambasadzie Rosji

 

- Osoby, które poprosiliśmy o konsultacje, stwierdziły, że ten odmienny osobnik to hybryda wilka i psa. Dlatego zalecono odłowienie jej z watahy wilków - powiedziała  rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie Justyna Januszewicz. Dodała, że w ocenie ekspertów hybryda była w złej kondycji, m.in. kulała.

Zlecono odłowienie osobnika

Hybrydy nie są pożądane w środowisku, dlatego RDOŚ zalecił leśnikom, by odłowili zwierzę. W okolicy, w której była notowana ta wataha, leśnicy uruchomili fotopułapki, by zlokalizować stado, ale na razie bezskutecznie.

 

- Nikt więcej tej watahy nie widział, nie obserwowano też hybrydy - przyznał rzecznik prasowy Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak.

 

Justyna Januszewicz przyznała, że nie można wykluczyć, że z powodu złej kondycji fizycznej hybryda padła lub stanie się to w najbliższym czasie.

 

- W ocenie ekspertów stan tego zwierzęcia naprawdę nie był najlepszy - przyznała.

 

W warmińsko-mazurskich lasach hybrydę wilka z psem zaobserwowano po raz pierwszy.

Populacja wilków to około 160 osobników

Według RDOŚ w Olsztynie obecnie populacja wilków w warmińsko-mazurskich lasach jest szacowana na 160 osobników. Zwykle wataha liczy od czterech do sześciu osobników. Zwykle jest to para dorosłych wilków i ich potomstwo z ostatniego roku-dwóch. W ocenie RDOŚ nagrana wataha może stanowić parę dorosłych wilków i ich około rocznego potomka. Szczenięta wilków rodzą się w maju.

 

ZOBACZ: W Niemczech pojawią się lasy subtropikalne? Eksperci wyjaśniają

 

Nadleśnictwo Wichrowo, w którym leśnicy nagrali nietypową watahę, położone jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego na terenie powiatów olsztyńskiego i lidzbarskiego. Lasy Nadleśnictwa Wichrowo zgrupowane są w dwóch dużych kompleksach leśnych - na północy rozciąga się kompleks Łaniewski, a w części środkowej i południowej kompleks Wichrowski.

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie