Wybory samorządowe zostaną przełożone? Szefernaker podał możliwą datę

Polska
Wybory samorządowe zostaną przełożone? Szefernaker podał możliwą datę
Polsat News

Nie jestem przekonany, czy dla Polski korzystne jest, by wybory parlamentarne i samorządowe odbywały się niemal w tym samym momencie - powiedział "Magazynowi Polska Times.pl" wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Wiceszef MSWiA w wywiadzie zapytany został, jak w 2023 roku uda się pogodzić wypadające niemal w tym samym momencie wybory parlamentarne i samorządowe.

 

ZOBACZ: Ruch "TAK! Dla Polski". Liderzy opozycji podpisali deklarację

 

- Od lat samorządowcy apelują do rządu, by wybory lokalne nie odbywały się jesienią - bo wtedy nowo wybrani radni i wójtowie muszą w kolejnym roku realizować budżet ułożony przez ich poprzedników. Warto przeanalizować ten argument. Poza tym nie jestem przekonany, czy dla Polski korzystne jest, by wybory odbywały się niemal w tym samym momencie - powiedział.

"Wydłużenie kadencji"

Zapytany, czy mówi o "przyspieszeniu wyborów", odparł, że "trudno sobie wyobrazić skrócenie kadencji władz samorządowych".

 

- Natomiast jakąś możliwością byłoby wydłużenie ich kadencji tak, żeby wybory odbyły się wiosną. Pozwoliłoby to zorganizować kampanię samorządową, nieodbywającą się w cieniu kampanii parlamentarnej. Wydaje mi się, że pojawia się dobry czas na to, by na ten temat rozmawiać - stwierdził Szefernaker.

 

ZOBACZ: Grabiec o posiedzeniu klubu KO: Tusk za jedną listą opozycji w wyborach

 

Jak zaznaczył, na razie mówi o pomyśle. - Ale mam nadzieję, że uda nam się go przedyskutować jak najszybciej - dodał.

dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie