Ruch "TAK! Dla Polski". Liderzy opozycji podpisali deklarację

Polska
Ruch "TAK! Dla Polski". Liderzy opozycji podpisali deklarację
Polsat News

Przygotowana przez ruch "TAK! Dla Polski" deklaracja dotyczącą decentralizacji i wzmocnienia roli samorządów została podpisana przez liderów czterech partii: PO Donalda Tuska, PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, Lewicy Włodzimierza Czarzastego i Polski 2050 Szymona Hołowni, a także przez prezydentów Warszawy i Sopotu. - To historyczne porozumienie - ocenił marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, otwierając środową dyskusję, podkreślił, że samorządy stały się "immanentną, niezwykle ważną częścią polskiej rzeczywistości", a w Senacie zawsze mogą liczyć na życzliwość. - Ale ta konferencja to jest coś więcej, bo niedługo przyjdą tu liderzy największych polskich partii politycznych, żeby podpisać porozumienie, które - nie waham się określić - historyczne - dodał senator Koalicji Obywatelskiej.

 

Odnosząc się do Ruchu "TAK! Dla Polski", Grodzki powiedział, że to "wspólnota ludzi myślących podobnie, dla których wartości demokratyczne nie są pustymi słowami". Samorządowcy ci - jak mówił - dają "najlepszą rękojmię dobrej przyszłości naszej ojczyzny".

Karnowski: udało się stoczyć bitwę o Rzeszów

Prezes ruchu "TAK! Dla Polski", prezydent Sopotu Jacek Karnowski przypomniał, że w minionych latach dzięki współpracy samorządów i opozycji udało się powstrzymać tzw. wybory kopertowe prezydenta RP oraz stoczyć udaną bitwę o Rzeszów (wybory prezydenckie w tym mieście wygrał związany z Lewicą Konrad Fijołek). - Ale chyba najważniejsze świadectwo roli i ważności samorządów to jest teraz współpraca przy przyjęciu naszych gości, niejednokrotnie naszych nowych obywateli, naszych przyjaciół z Ukrainy - dodał Karnowski.

 

Poinformował, że samorządy przygotowały "białą księgę" dotyczącą polityki imigracyjnej, którą ruch "TAK! Dla Polski" zamierza przekazał marszałkowi Grodzkiemu. - Takiej polityki w naszym państwie dotychczas nie było - stwierdził prezydent Sopotu.

 

Deklaracja, którą samorządowcy podpiszą wspólnie z liderami opozycji, obejmuje sześć postulatów ujętych w hasłach: "Demokratyczna szkoła", "Zielony samorząd", "Nasze zdrowie", "Fundusz Rozwoju Polski lokalnej", "Wspólnoty o sobie" oraz "Stabilne budżety".

zdr//PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie