Rząd zachęca do zbierania chrustu na opał. Kto może go zbierać?

Polska
Rząd zachęca do zbierania chrustu na opał. Kto może go zbierać?
Polsat News
Drewno opałowe najniżej jakości w pierwszej kolejności może zostać kupione przez lokalnych mieszkańców

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych wprowadziła nowe wytyczne dotyczące możliwości zbierania chrustu na opał. Kto i na jakich warunkach może je zbierać?

Zmiany mają ułatwić pozyskiwanie drewna z terenów lasów. Wykorzystanie chrustu na opał ma być alternatywą wobec wysokich cen prądu.

 

- Cały czas obowiązuje, za zgodą leśniczego, możliwość zbierania gałęzi na opał. W tym roku po rozpoczęciu wojny w Ukrainie i zawirowaniu na rynku energii wzrosły zapytania do nadleśnictw o wskazanie terenu i zgodę na pozyskiwanie drewna opałowego w lokalnych lasach. Priorytetowo należało zadbać, by pierwszeństwo samopozyskiwania drewna miały społeczności lokalne - mówił niedawno  Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska.

Chrust na opał - w pierwszej kolejności dla lokalnych mieszkańców

Z wytycznych przygotowanych przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych wynika, że drewno opałowe najniżej jakości w pierwszej kolejności może zostać kupione przez lokalnych mieszkańców. Samodzielne zbierania gałęzi na opał w lokalnych lasach jest możliwe, ale za zgodą leśniczego.

 

ZOBACZ: Byki ze Starego Lasu wciąż na wolności. Łowczy zmienili taktykę

 

- Znacząco umożliwiamy Polakom samowyrób drewna w lesie. Mowa tutaj o zbieraniu chrustu, gałęzi, generalnie drobnicy, ale także możemy udostępnić Polakom grubsze kawałki drewna w takich odcinkach do 1,5 metra - mówił na antenie Polsat News rzecznik Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Michał Gzowski

 

WIDEO: Drewno z lasów dla lokalnych mieszkańców

 

 

Rzecznik wyjaśnił, co należy zrobić, by uzyskać zgodę na zebranie drewna.


- Na początku zgłaszamy się do leśnika, najbliższego leśnika w terenie, może być to leśniczy lub podleśniczy, a nawet wystarczy telefon do nadleśnictwa - wyjaśniał rzecznik.

Gdzie można zbierać chrust?

O tym, skąd można zabrać drewno informują Lasy Państwowe. - Wówczas leśniczy wskaże miejsce, gdzie takiego samowyrobu można dokonywać. Zbieramy sobie na przysłowiową kupkę chrust i gałęzie. Następnie leśniczy dokonuje pomiaru, oczywiście podlicza taką osobę i ten chrust, ten opał możemy sobie na spokojnie wtedy z lasu wywieźć - zaznaczył rzecznik, 

 

- Korzystamy z tego co już leży, nie wycinamy lasu. Płacimy za każde drzewo wywiezione z lasu, to są ceny symboliczne - podkreślił. Dodał, że ceny wynoszą około 30 zł za metr sześcienny drewna. 

 

an / polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie