Drewno z lasów dla lokalnych mieszkańców. Nowe wytyczne Lasów Państwowych

Polska
Drewno z lasów dla lokalnych mieszkańców. Nowe wytyczne Lasów Państwowych
Polsat News
Płacimy za każde drzewo wywiezione z lasu, to są ceny symboliczne - ocenił rzecznik

Drewno opałowe najniżej jakości w pierwszej kolejności może zostać kupione przez lokalnych mieszkańców - wynika z wytycznych przygotowanych przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Samodzielne zbierania gałęzi na opał w lokalnych lasach jest możliwe, ale za zgodą leśniczego.

Zmiany, jak zaznaczają Lasy Państwowe, mają ułatwić pozyskiwanie drewna z terenów lasów. 

 

- Znacząco umożliwiamy Polakom samowyrób drewna w lesie. Mowa tutaj o zbieraniu chrustu, gałęzi, generalnie drobnicy, ale także możemy udostępnić Polakom grubsze kawałki drewna w takich odcinkach do 1,5 metra - mówił Polsat News rzecznik Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Michał Gzowski. 

Jak legalnie zabrać drewno? 

- Na początku zgłaszamy się do leśnika, najbliższego leśnika w terenie, może być to leśniczy lub podleśniczy, a nawet wystarczy telefon do nadleśnictwa - wyjaśniał rzecznik.

 

ZOBACZ: Nieruchomość nad Zalewem Zegrzyńskim. Lasy Państwowe składają pozew przeciwko ambasadzie Rosji

 

O tym skąd można zabrać drewno informują Lasy Państwowe. - Wówczas leśniczy wskaże miejsce, gdzie takiego samowyrobu można dokonywać. Zbieramy sobie na przysłowiową kupkę chrust i gałęzie. Następnie leśniczy dokonuje pomiaru, oczywiście podlicza taką osobę i ten chrust, ten opał możemy sobie na spokojnie wtedy z lasu wywieźć - zaznaczył. 

 

WIDEO: Drewno z lasu? Które i jak można zabrać? 

 

- Korzystamy z tego co już leży, nie wycinamy lasu - podkreślił. - Płacimy za każde drzewo wywiezione z lasu, to są ceny symboliczne - ocenił. Dodał, ze wynoszą około 30 zł za metr sześcienny drewna. 

laf / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie