Wiceminister: Lasy Państwowe rozpoczynają akcję skupu gruntów pod nowe zalesienia

Biznes
Wiceminister: Lasy Państwowe rozpoczynają akcję skupu gruntów pod nowe zalesienia
PAP/Albert Zawada
Konferencja prasowa wiceministra klimatu i środowiska oraz Lasów Państwowych.

Lasy Państwowe rozpoczynają ogólnopolską akcję skupu gruntów, które będą wykorzystywane pod zalesianie, aby powiększyć zasoby leśne - poinformował w środę wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Do tej pory nowe grunty nabywano, gdy nadleśnictwom udało się skontaktować z właścicielami pozbywającymi się gruntów. Teraz będzie można przyjść i zaproponować sprzedaż swojej ziemi państwu.

- Postanowiliśmy uruchomić specjalny program, który będzie skierowany do prywatnych właścicieli gruntów leśnych, program, który ma służyć zwiększeniu powierzchni lasów - powiedział w środę wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Dodał, że celem programu jest zwiększenie zasobów leśnych Skarbu Państwa.

"Będzie można przyjść do nadleśnictwa"

Minister wyjaśnił, że obecnie Lasy Państwowe korzystają z możliwości zakupu terenów leśnych od prywatnych właścicieli, głównie z prawa pierwokupu, kiedy Lasy Państwowe mogą wejść w kontakt z właścicielem, który tereny leśne sprzedaje, i zaproponować ich odkupienie.

 

- Teraz uruchamiamy drugą ścieżkę - powiedział polityk. - Będzie można przyjść do nadleśnictwa i zaproponować sprzedaż swojego gruntu - stwierdził wiceminister.

 

Obecny na konferencji p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica powiedział, że dotychczas grunty pod lasy były kupowane okazjonalnie.

 

ZOBACZ: Stosy śmieci w lasach na południu Polski. Hurtowe ilości części do aut, faktury z danymi firm

 

- W tej chwili obowiązuje zarządzenie, które wyraźnie nakazuje nadleśniczym szukać właścicieli np. zapomnianych lasów - przypomniał Kubica. Dodał, że zakupy będą finansowane z funduszu leśnego Lasów Państwowych i ze środków własnych nadleśnictw.

 

Jak powiedział wiceminister Siarka, dla Lasów Państwowych szczególnie istotną wartość mają grunty, które bezpośrednio przylegają do obszaru przez nie zarządzanego.

Resort: jedna trzecia Polski to lasy

Z danych ministerstwa klimatu wynika, że lasy stanowią niemal 30 proc. powierzchni Polski. "Jesteśmy w czołówce europejskich państw, a dzięki odpowiedzialnej gospodarce leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe tereny leśne w Polsce zwiększają się z roku na rok" - podał resort.

 

ZOBACZ: Nadleśnictwo Rudnik. Kłusownik przyłapany na gorącym uczynku, mężczyzna usłyszał zarzuty

 

Większością lasów (77 proc.) zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Do osób prywatnych należy blisko 1,8 mln ha, czyli ponad 19 proc. lasów w Polsce. Od 1945 roku powierzchnia lasów w naszym kraju zwiększyła się z 6,5 mln hektarów do 9,2 mln hektarów w roku 2020.

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie