Niemcy. 52 proc. badanych jest za utrzymaniem amerykańskiej broni jądrowej

Świat
Niemcy. 52 proc. badanych jest za utrzymaniem amerykańskiej broni jądrowej
Wikimmedia.org/Corner of a Life
Zdj. ilustracyjne

Badanie agencji infratest-dimap przeprowadzone na zlecenie magazynu politycznego telewizji ARD "Panorama" wykazało duży wzrost poparcia dla pozostawienia broni jądrowej na terytorium Niemiec. Jeszcze rok temu tylko 14 proc. ankietowanych opowiadało się za tą bronią. Dziś jest to 52 proc. badanych.

Według sondażu 40 proc. ankietowanych twierdzi, że broń jądrowa powinna pozostać w kraju bez zmian, a 12 proc. opowiada się nawet za jej modernizacją i zwiększeniem. Tylko 39 proc. nadal opowiada się za jej wycofaniem.

 

ZOBACZ: Forum w Davos. Sasin: musimy przejść od węgla na OZE i atom

 

Oznacza to, że od czasu wojny w Ukrainie zmienił się także stosunek Niemców do broni jądrowej - zauważa ARD. Porównywalne sondaże przeprowadzone w ostatnich latach wskazywały na bardzo wyraźną większość opowiadającą się za wycofaniem amerykańskiej broni jądrowej. Według badań Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w połowie 2021 r. tylko 14 proc. ankietowanych opowiedziało się za bronią jądrową w Niemczech a większość - 57 proc. - była za jej wycofaniem.

 

Według szacunków w bazie lotniczej Buechel w Nadrenii-Palatynacie przechowywanych jest obecnie 20 amerykańskich bomb atomowych w ramach koncepcji "nuclear sharing" (udostępniania broni jądrowej) w NATO - informuje ARD.

mbl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie