Forum w Davos. Sasin: musimy przejść od węgla na OZE i atom

Polska
Forum w Davos. Sasin: musimy przejść od węgla na OZE i atom
PAP/Marcin Obara

- Musimy bezpośrednio przejść od węgla na OZE i atom - zapowiedział w Davos wicepremier Jacek Sasin. Według niego tworzony z połączenia Lotosu i Orlenu koncern paliwowy pomoże w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego. Minister zapowiedział także zintensyfikowanie starań o uniezależnienie się od rosyjskich surowców.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin otworzył w szwajcarskim Davos panel "Dywersyfikacja Energii Europejskiej: Jak alternatywne źródła, szlaki oraz czyste technologie mogą zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne?".

 

Minister podkreślił, że Polska należny do tych państw, przed którym stoją największe wyzwania związanych z transformacją energetyczną. Dodał, że była ona planowana od lat i jest ona realizowana. - To nie jest tak, że dopiero teraz pod wpływem tych wydarzeń chcemy zmieniać naszą energetykę. Mamy wiele planów wdrożonych i realizowanych - mówił wicepremier przypominając m.in. inwestycje w OZE, czy w energetykę jądrową.

 

ZOBACZ: "To brzmi jak ponury żart". Donald Tusk o roli Jacka Sasina w odbudowie Ukrainy

 

Wicepremier Sasin zauważył, że nasz kraj od lat budował alternatywne kanały dostaw energetycznych surowców. Minister wyliczył gazoport w Świnoujściu, Baltic Pipe, który ma zacząć działać w tym roku, a także połączenia gazowe z państwami ościennymi, które pozwalają importować gaz z innego kierunku niż Rosja.

 

Wicepremier zwrócił uwagę, że Polska uniezależnia się od dostaw ropy z Rosji. Przypomniał oprócz dywersyfikacji dostaw prowadzone były inwestycje związane z przerobem ropy w Czechach i na Litwie, co pozwala zapewnić bezpieczeństwo dostaw dla innych krajów naszego regionu.

Sasin: musimy przejść na energię jądrową

- Dokonujemy pewnych zmian instytucjonalnych budując duży koncern paliwowo-energetyczny poprzez fuzję rozproszonych dotąd podmiotów państwowych - Orlen, Lotos i PGNiG. Tworzymy podmiot który będzie działać na rynkach środkowej Europy - nie tylko Polski, ale będzie koncernem środkowoeuropejskim, który będzie mógł dużo bardziej skutecznie budować bezpieczeństwo energetyczne - wskazał wicepremier.

 

Minister Sasin powiedział, że obecna sytuacja międzynarodowa wymaga od Polski modyfikacji transformacji energetyki. - Chcieliśmy zastosować gaz jako paliwo przejściowe. Dzisiaj już wiemy, że to nie jest dobra droga, że dzisiaj musimy bezpośrednio od węgla przejść na odnawialne źródła energii, na energię jądrową. Na tym się skupiamy i chcemy możliwie szybko, jak tylko jest to możliwe, aby nie uderzyć w nasze bezpieczeństwo energetyczne, ten proces sfinalizować - powiedział wicepremier.

mbl/zdr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie