Wojna w Ukrainie. Trwają walki na froncie wschodnim. 80 proc. Siewierodoniecka jest zajęte

Świat
Wojna w Ukrainie. Trwają walki na froncie wschodnim. 80 proc. Siewierodoniecka jest zajęte
AP/EPA/STR
Zniszczenia w okręgu donieckim

Trwa ofensywa Rosji na wschodzie Ukrainy. Wojska agresora częściowo zajęły wieś Komyszuwacha w obwodzie ługańskim. Rosjanie ostrzelali rakietami trasę tranzytową w obwodzie lwowskim. W Siewierodoniecku, w zakładach Azot, ukrywają się cywile.

Trwają walki o wieś Komyszuwacha w obwodzie ługańskim, którą wojskom rosyjskim udało się częściowo zająć - poinformował w sztab generalny ukraińskiej armii.

 

 

- Na kierunku bachmuckim nieprzyjaciel szturmuje wioskę Komyszuwacha (na południe od Siewierodoniecka), aby przejąć kontrolę nad miejscowością. Odniósł częściowy sukces, walki trwają. Szturmował osady Nahirne i Biłohoriwka, ale w wyniku ostrzału dokonanego przez nasze oddziały wycofał się - przekazał sztab.

Rosyjski atak rakietowy na obwód lwowski

"Rosyjskie rakiety uderzyły w zachodnią Ukrainę na terenie rejonu stryjskiego w obwodzie lwowskim" - poinformował w mediach społecznościowych szef lwowskiej obwodowej administracji wojskowej Maksym Kozicki.

 

Atak rakietowy został przeprowadzony na Beskidzki Tunel Kolejowy przechodzący przez Karpaty w obwodzie lwowskim. Jest to kluczowa arteria transportowa Zachodniej Ukrainy, przez którą przechodzi 60 procent ładunków tranzytowych.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Media: Kijów ma kupić cztery amerykańskie drony bojowe MQ-1C Gray Eagle

 

"Według wstępnych danych, pocisk trafił w obiekt infrastruktury transportowej. Dwie osoby zostały ranne. Na razie nie ma informacji o zabitych. Dane są jeszcze aktualizowane" - przekazał Kozicki.

 

Około godz. 21 (godz. 20 w Polsce) we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem Krymu i obwodu chersońskiego, został ogłoszony alarm przeciwlotniczy.

80 proc. Siewierodoniecka zajęte

"W schronach ukrywa się niewielu ludzi. Nie będzie to drugi Azowstal. Tamte zakłady miały ogromne podziemne miasto, czego nie ma w Azocie" - powiedział szef władz obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj. Dodał, że wojska rosyjskie podczas nalotu na Siewierodonieck uderzyły w cysternę z kwasem azotowym na terenie zakładów. Azot w Siewierodoniecku to jedne z największych zakładów chemicznych na Ukrainie.

 

ZOBACZ: Ukraińcy przejęli rosyjski BMP-1. Znaleźli tam "militarne złoto"

 

Portal Hromadske ocenił, że Rosjanie kontrolują obecnie 80 proc. Siewierodoniecka. Dodał, że siły ukraińskie przeszły do kontrataku i wzięły do niewoli sześciu żołnierzy rosyjskich. Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk powiedział, że wojska rosyjskie obecnie koncentrują się na zajęciu Siewierodoniecka, otoczeniu Lisiczańska i opanowaniu całego obwodu ługańskiego.

mbl/ sgo
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie