Wielka Brytania. Platynowy jubileusz. 70 lat panowania Elżbiety II

Świat
Wielka Brytania. Platynowy jubileusz. 70 lat panowania Elżbiety II
Polsat News
Agnieszka Laskowska w muzeum figur woskowych Madame Tussauds

W Wielkiej Brytanii ruszają czterodniowe obchody platynowego jubileuszu 70 lat panowania królowej Elżbiety II. O etykiecie i garderobie monarchini z Londynu opowiada Agnieszka Laskowska.

- Nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy w spotkaniu z królową Elżbietą II tracą rezon - wskazała Agnieszka Laskowska z Polsat News. Dodała, że rzadko kiedy można spotkać w prawdziwym życiu monarchę. - Tutaj zaś w muzeum możemy przyjrzeć się jej z bliska - przekazała dziennikarka.

 

ZOBACZ: Chcieli zwolnić pogrzeb ks. Filipa z restrykcji. Elżbieta II odmówiła

 

- Z okazji 70 lecia panowania Elżbiety II jesteśmy w Madame Tussauds, w muzeum figur woskowych, gdzie prezentowana jest wystawa strojów Elżbiety II - poinformowała Agnieszka Laskowska. Obchody platynowego jubileuszu będą trwać 4 dni - dodała. - Wśród eksponatów znajdują się figury całej rodziny królewskiej. W muzeum jest figura woskowa księcia Karola, następcy tronu. Są również figury Katherine i Williama. Znajdują się tu także podobizny Harrego z Meghan, których figury dołączyły tutaj właśnie z okazji jubileuszu - zrelacjonowała dziennikarka.

Etykieta dworska zabrania pierwszemu witać się z królową

Agnieszka Laskowska omówiła etykietę i sposób zachowania w obecności przedstawicieli rodziny królewskiej. - W prawdziwym życiu nie stanęłabym tak blisko prawdziwej królowej Elżbiety II, jak stoję tu, w muzeum - dodała. Poinformowała, że nie mogłaby też stanąć tyłem do rodziny królewskiej. - Zasady panujące na dworze angielskim zakazują pierwszemu podać rękę monarchini, bo to ona zaczyna procedurę przywitania. Przed królową należy także "dygnąć", czyli wykonać widoczne skłonienie - przekazała dziennikarka.

 

 

Garderoba Elżbiety II na wystawie

W muzeum, z okazji jubileuszu, odbywa się ekspozycja replik strojów, które nosiła królowa - przypomniała Agnieszka Laskowska. - Przez 70 lat strojów były setki, jeśli nie tysiące - dodała.

 

Na wystawie możemy dowiedzieć się, że królowa zabiega o wygodę ubrań. Ważny dla monarchini gest pozdrawiania poddanych nie może być krępowany przez strój. W tym celu więc wykonywane są poprawki u krawca - przekazała dziennikarka Polsat News. - Na wystawie znajduje się także replika stroju koronacyjnego. Ekspozycję uświetnia najbardziej oficjalny strój królowej z Orderem Podwiązki - dodała.

 

ZOBACZ: Barbados. Królowa Elżbieta II przestała być głową państwa. Wyspa stała się republiką

 

Elżbieta II lubi żywe kolory, wie że musi być widziana. Jej ubrania są więc wyraziste. Nosi też wyrazistą szminkę, aby usta odznaczały się na fotografiach - powiedziała Agnieszka Laskowska. - Elżbieta II nie zmienia fryzury. Przez 70 lat nosiła włosy tak ułożone i polakierowane, aby korona dostojnie się prezentowała - wskazała dziennikarka. Z wystawy możemy się dowiedzieć, że wszystkie stroje królowej są testowane na specjalnym manekinie. Ocenia się na przykład czy powiew wiatru, nie narazi na szwank wizerunku Elżbiety II.

 

- Buty królowej są drogie - poinformowała Agnieszka Laskowska. - Kosztują około 1000 euro, ale oburzonym powiem, że królowa jest bardzo oszczędna. Starte zelówki przekazuje do naprawy królewskiemu szewcowi - dodała. - Gdy pada deszcz, a to w Anglii się zdarza często, królowa używa parasola. Jest on przezroczysty, aby nie było wątpliwości, kto pod nim przebywa - powiedziała dziennikarka. Dodała, że o Elżbiecie II mówi się, że nie ona podąża za modą, ale moda podąża za nią.

 

 

Elżbieta II jest najstarszym brytyjskim monarchą w historii. Oprócz niej jedynymi, którzy przekroczyli 80. rok życia byli król Jerzy III oraz królowa Wiktoria. Obydwoje zmarli w wieku 81 lat. Jest także pierwszym brytyjskim monarchą obchodzącym 70-lecie panowania.

 

 

mbl/sgo/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie