Wielka Brytania. Królowa Elżbieta II obchodzi 96. urodziny

Świat
Wielka Brytania. Królowa Elżbieta II obchodzi 96. urodziny
Flickr/Michael Garnett
Królowa Elżbieta kończy 96 lat

Brytyjska królowa Elżbieta II obchodzi w czwartek 96. urodziny. Dzień ten spędzi prywatnie w wiejskiej posiadłości Sandringham we wschodniej Anglii, zaś jedynymi publicznymi obchodami będzie salut armatni w ciągu dnia.

Skromne obchody urodzin nie mają związku z pewnymi problemami z poruszaniem się, które od kilkunastu tygodni ma monarchini, lecz z tym, że co roku faktyczny dzień urodzin spędza ona prywatnie, zaś oficjalne obchody odbywają się w czerwcu. W tym roku będą one wyjątkowo okazałe, bo połączone zostaną z 70-leciem panowania.

 

ZOBACZ: Barbados. Królowa Elżbieta II przestała być głową państwa. Wyspa stała się republiką

 

Elżbieta II przyjechała do Sandringham w środę i zatrzymała się w Wood Farm, domku na terenie tej posiadłości, który był szczególnie lubiany przez jej zmarłego w zeszłym roku męża, księcia Filipa.

Najstarsza monarchini

Z okazji urodzin monarchini w nocy ze środy na czwartek opublikowano zdjęcie królowej stojącej między dwoma białymi kucami, co odzwierciedla jej zainteresowanie końmi. Zdjęcie zostało niedawno wykonane na zamku w Windsorze, gdzie Elżbieta II spędza obecnie większość czasu, zaś oba kuce będą brały udział w zawodach konnych Royal Windsor Horse Show w połowie maja.

 

 

Urodziny oraz platynowy jubileusz królowej uczciła też firma Mattel, producent lalek Barbie, wypuszczając na rynek limitowaną edycję lalki przedstawiającej monarchinię.

 

 

Elżbieta II jest najstarszym brytyjskim monarchą w historii. Oprócz niej jedynymi, którzy przekroczyli 80. rok życia byli król Jerzy III oraz królowa Wiktoria. Obydwoje zmarli w wieku 81 lat. Jest także pierwszym brytyjskim monarchą obchodzącym 70-lecie panowania.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie