Ursula von der Leyen potwierdza: uzgodniono silny pakiet sankcji przeciwko Putinowi i Kremlowi

Świat
Ursula von der Leyen potwierdza: uzgodniono silny pakiet sankcji przeciwko Putinowi i Kremlowi
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Ursula von der Leyen

Dzięki prezydencji francuskiej uzgodniono dziś kolejny silny pakiet sankcji przeciwko Putinowi i Kremlowi - napisała na Twitterze szefowa KE Ursula von der Leyen. Wcześniej Reuters informował, że porozumienie osiągnęli ambasadorzy UE, a z proponowanego pakietu sankcji wyłączono moskiewskiego patriarchę Cyryla.

Najnowszy pakiet sankcji obejmuje m.in. częściowy zakaz wydobycia ropy i usunięcie głównego pożyczkodawcy Rosji Sbierbank z międzynarodowego systemu SWIFT.

 

"Dzięki prezydencji francuskiej uzgodniono dziś kolejny silny pakiet sankcji przeciwko Putinowi i Kremlowi. De facto 90 proc. importu rosyjskiej ropy do zostanie zakazanych do końca 2022 roku. Ograniczy to zdolność Rosji do finansowania wojny" - napisała na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 

Nowy pakiet sankcji. Warunek Węgier

Polityczne porozumienie wobec szóstego pakietu sankcji, w tym częściowego embarga na ropę z Rosji osiągnięto na niedawnym szczycie w Brukseli. Brakowało jednak formalnego porozumienia.

 

Jak podawał wcześniej Reuters właśnie je osiągnięto. W czwartek dyplomata, z którym rozmawiali dziennikarze agencji, poinformował, że porozumienie osiągnięto po tym, jak pozostałe 26 krajów zgodziło się na żądania Węgier, by z proponowanej listy sankcyjnej usunąć głowę Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i bliskiego sojusznika Kremla, patriarchę Cyryla.

 

ZOBACZ: Szczyt UE. Sankcje na rosyjska ropę. Węgry wciąż przeciw

 

Porozumienie ma wejść w życie w piątek od godz. 7 rano, chyba że któreś państwo członkowskie zgłosi swój sprzeciw - informuje cytowany przez Reutersa dyplomata.

 

Niedługo potem nastąpiłoby prawne nałożenie sankcji.

pgo/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie