Wojna w Ukrainie. Dostarczyli broń obrońcom Azowstalu. Ukraińcy użyli helikoptera. Jest nagranie

Świat
Wojna w Ukrainie. Dostarczyli broń obrońcom Azowstalu. Ukraińcy użyli helikoptera. Jest nagranie
AP/telegram/DIUkraine
Ukraińcy przeprowadzili specjalną operację. Opublikowali nagranie

Ukraińskie służby ujawniły, w jaki sposób dostarczały broń do oblężonego jeszcze niedawno przez Rosjan Azowstalu. Opublikowano nagranie, na którym widać helikoptery nisko lecące nad ziemią, a następnie tuż nad Morzem Azowskim, skąd wiodła jedyna droga do oblężonej "twierdzy".

Nagranie opublikowała we wtorek Centralna Agencja Wywiadowcza. 

 

ZOBACZ: Rosjanie w zaporoskiej elektrowni atomowej. "Przypadki znęcania i porywania pracowników"

 

"W celu dostarczenia bardzo potrzebnej broni i amunicji obrońcom Mariupola śmigłowce Sił Zbrojnych Ukrainy i siły specjalne Ministerstwa Obrony Ukrainy przeprowadziły wyjątkową operację" - przekazano. 

 

 

W czwartek gen. brygady Kyryło Budanow informował, że łącznie wykonano siedem misji powietrznych z dostawami broni i żywności do obleganego jeszcze niedawno przez siły rosyjskie kombinatu Azowstal w Mariupolu. W misjach uczestniczyło w sumie 16 śmigłowców Mi-8, z których siłom rosyjskim udało się zestrzelić dwa - napisał portal w środę.

 

Do Azowstalu, który był ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, oprócz broni, amunicji i żywności dostarczono leki oraz 72 żołnierzy pułku Azow – przekazał Budanow.

Wojna w Ukrainie. Kyryło Budanow: Wszystkie dostawy były udane

Szef wywiadu wojskowego nie powiedział, ile osób poniosło śmierć podczas tych misji ani kiedy do nich doszło. Wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie z okazji 3. rocznicy objęcia urzędu powiedział, że w ich trakcie zginęło "bardzo wielu lotników".

 

ZOBACZ: Ukraina. Rzeczniczka praw człowieka Ludmiła Denisowa odwołana ze stanowiska

 

- Wszystkie dostawy były udane – podkreślił Budanow. Oznajmił jednak, że podczas 5. I 7. misji siły rosyjskie zestrzeliły dwa ukraińskie śmigłowce, a także trzeci, który wyleciał im na pomoc.

Sytuacja w Azowstalu

Azowstal był broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej. 20 maja dowódca Azowa Denys Prokopenko poinformował, że jego oddział "otrzymał od kierownictwa wojskowego Ukrainy rozkaz zaprzestania walk w celu uratowania życia i zdrowia żołnierzy".

 

Wcześniej władze w Kijowie potwierdziły ewakuację ponad 260 obrońców Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych. Wojskowych przewieziono na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Jak zapowiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.

msl/ml / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie