Ukraina. Rzeczniczka praw człowieka Ludmiła Denisowa odwołana ze stanowiska

Świat
Ukraina. Rzeczniczka praw człowieka Ludmiła Denisowa odwołana ze stanowiska
Facebook/Людмила Денісова
Według Ukrainskiej Prawdy przyczyną odwołania Denisowej ma być jej retoryka dotycząca przestępstw seksualnych

Rada Najwyższa Ukrainy zdecydowała o odwołaniu Ludmiły Denisowej ze stanowiska rzeczniczki praw człowieka. Portal Ukrainska Prawda informował, że powodem miały być jej drastyczne wypowiedzi na temat przestępstw seksualnych, których dopuszczali się Rosjanie w Ukrainie. Jak donoszą media, na miejsce odwołanej rzeczniczki nie ma jeszcze kandydata.

Podczas wtorkowego posiedzenia plenarnego Rady Najwyższej za odwołaniem Denisowej zagłosowało 234 z 450 deputowanych.

 

Denisowa w poniedziałek mówiła podczas konferencji prasowej, że rozpoczęto zbieranie podpisów deputowanych w celu wyrażenia wotum nieufności i odwołania jej ze stanowiska.

 

Również w poniedziałek deputowany z rządzącej partii Sługa Narodu Ołeksandr Kaczura powiedział agencji Interfax-Ukraina, że Rada Najwyższa prawdopodobnie odwoła we wtorek Denisową ze stanowiska.

Podpisy pod wotum nieufności 

Denisowa należy do partii Front Ludowy. Zajmowała stanowisko od 15 marca 2018 roku. Wcześniej była m.in. ministrem ds. polityki społecznej w rządzie Arsenija Jaceniuka.

 

 

Według Ukrainskiej Prawdy przyczyną odwołania Denisowej ma być jej retoryka dotycząca przestępstw seksualnych, których dopuszczali się żołnierze rosyjscy podczas wojny. Przeciwko drastycznemu sposobowi komunikowania takich informacji protestowali w otwartym liście dziennikarze oraz lekarze.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie w zaporoskiej elektrowni atomowej. Mają materiały wybuchowe

 

Jak dotąd nie powołano nikogo na jej miejsce.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie