Wojna na Ukrainie. Media: Rosja straci 10 mld dolarów rocznie przez embargo na ropę

Świat
Wojna na Ukrainie. Media: Rosja straci 10 mld dolarów rocznie przez embargo na ropę
PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Rosja może stracić rocznie około 10 mld USD przez embargo na ropę

Rosja straci około 10 mld dolarów rocznie, gdy zacznie obowiązywać unijne embargo na rosyjską ropę - podała ukraińska agencja UNIAN powołując się na wyliczenia Bloomberga. Unia Europejska porozumiała się w poniedziałek w sprawie nowego pakietu sankcji na Rosję. Przywódcy UE wprowadzili zakaz importu rosyjskiej ropy do UE.

Według ocen, które cytuje UNIAN, gdy embargo zacznie obowiązywać, Rosja będzie zmuszona sprzedawać swoją ropę do Azji. Tam zaś surowiec jest tańszy. Jego cena jest niższa o około 34 USD za baryłkę. Wyliczenia te dotyczą zakazu importu ropy z Rosji do UE drogą morską. Dostawy tym sposobem stanowią około 2/3 rosyjskiego importu ropy.

 

 

Jak poinformował w poniedziałek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przywódcy UE na szczycie w Brukseli porozumieli się w sprawie zakazu importu rosyjskiej ropy do UE drogą morską. Przyjęty przez nich pakiet sankcji wobec Rosji obejmuje także odłączenie od systemu SWIFT największego rosyjskiego banku detalicznego - Sbierbanku.

Ropa drożeje na rynkach

Ropa naftowa na rynkach drożeje, WTI i Brent zmierzają do zakończenia szóstego z kolei miesiąca ze wzrostem ceny. To najdłuższa seria miesięcznych zwyżek notowań tych benchmarków od ponad 10 lat. Jak informują maklerzy, częściowe embargo UE na import rosyjskiej ropy oraz łagodzenie antycovidowych obostrzeń w Chinach, wpływa na wzrost zapotrzebowania na paliwa.

 

ZOBACZ: "Embargo na rosyjską ropę nie wpłynie na sytuację na rynkach krajowych". Anna Moskwa w "Graffiti"

 

- Chociaż obecne porozumienie UE jest dość "rozwodnione" wobec pierwotnej propozycji, to jest to wspierający ruch dla rynków ropy - wskazał Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING Groep NV.

 

- Złagodzenie blokad w Chinach również pomaga notowaniom ropy. Musimy jednak pamiętać, że z pewnością zobaczymy jeszcze blokady w Chinach w ciągu tego roku, w związku z realizowaną tam strategią "zero Covid" - ocenił Patterson.

jsd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie