Wojna w Ukrainie. Petro Poroszenko przekroczył granicę Polski

Świat
Wojna w Ukrainie. Petro Poroszenko przekroczył granicę Polski
Polsat News
Petro Poroszenko wyjechał z Ukrainy

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przekroczył polską granicę - informuje Ukraińska Prawda, powołując się na rozmowę z przedstawicielem organu ścigania. Wcześniej Poroszenko zwrócił się do Wołodymyra Zełenskiego w sprawie umożliwienia mu wyjazdu z kraju.

Jak powiadomiła Ukraińska Prawda, były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wraz z eskortą podczas trzeciej próby przekroczył granicę Ukrainy z Polską. 

Poroszenko zwrócił się do prezydenta

W poniedziałek rano za pośrednictwem Facebooka Petro Poroszenko zwrócił się do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o bezproblemowe przekroczenie granicy w związku z tym, że wybiera się do Rotterdamu. 

"Zwracam się do was, kierując się z Kijowa na Kongres i Szczyt Europejskiej Partii Ludowej - najbardziej wpływowej rodziny politycznej w Europie, której członkami są kierownictwo struktur UE i wielu państw członkowskich. (...) Mam odpowiednie oficjalne zaproszenie od Prezesa Europejskiej Partii Ludowej" - napisał Poroszenko. 

 

ZOBACZ: Petro Poroszenko: Putin zachowuje się jakby zwariował

 

Jak dodał były prezydent Ukrainy, podróż do Rotterdamu odbywa się w celach służbowych, zaplanowane zostały wystąpienia i spotkania z przywódcami Unii Europejskiej. 

 

"Po tym, jak całkowicie nielegalnie udaremniono moją podróż w ramach oficjalnej delegacji parlamentarnej do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, mam nadzieję, że wnioski zostały wyciągnięte i nikt nie będzie już utrudniał mojego wyjazdu do Rotterdamu" - napisał Poroszenko. 

Petro Poroszenko zawrócony na granicy

Były prezydent Ukrainy, lider partii Europejska Solidarność próbował wyjechać z Ukrainy w piątek i w sobotę. Petro Poroszenko został dwukrotnie zawrócony. Jak informowała Wiktoria Siumar z partii Europejska Solidarność, w sobotę strażnicy graniczni mieli stwierdzić, że były prezydent Ukrainy nie przedłożył wszystkich wymaganych dokumentów. 

 

ZOBACZ: Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas: Jesteśmy świadkami końca władzy Putina

 

Natomiast w piątek Petro Poroszenko został zatrzymany w punkcie granicznym Rawa Ruska, gdy jako członek oficjalnej delegacji ukraińskiego parlamentu na posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Wilnie próbował przekroczyć granicę. Jak wskazywała Iryna Heraszczenko z Europejskiej Solidarności, Poroszenko nie mógł wyjechać z kraju "bez podania przyczyn". 

anw/prz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie