Ukraina. Poroszenko: należy wprowadzić stan wojenny w obwodach donieckim i ługańskim

Świat
Ukraina. Poroszenko: należy wprowadzić stan wojenny w obwodach donieckim i ługańskim
Flickr/Chatham House
Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko

Należy natychmiast wprowadzić stan wojenny w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy - zaapelował we wtorek były ukraiński prezydent i lider opozycyjnej partii Europejska Solidarność Petro Poroszenko. W tym samym czasie rosyjska Duma zaakceptowała ratyfikację umów o współpracy z "republikami ludowymi" w Donbasie.

"Ukraina powinna w tych dwóch obwodach wprowadzić stan wojenny, tak jak ja to zrobiłem w czasie agresji przeciwko nas w Cieśninie Kerczeńskiej" w 2018 roku" - oznajmił Poroszenko, cytowany przez biuro prasowe swojej partii.

 

Jak dodał, "już dziś" należy przygotować i przyjąć odpowiednie akty prawne w tej sprawie.

 

ZOBACZ: Kryzys Rosja-Ukraina. Ambasador porównuje działania w Donbasie i Gruzji

 

W poniedziałek wieczorem prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret o uznaniu niepodległości tzw. republik ludowych - Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁRL), powołanych przez prorosyjskich separatystów w Donbasie i z ich liderami podpisał porozumienia o przyjaźni i współpracy. Według mediów Putin polecił następnie wprowadzenie do Donbasu rosyjskich wojsk.

Duma zaakceptowała ratyfikację umów o współpracy z "republikami ludowymi" w Donbasie

Tym samym niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, zaakceptowała jednogłośnie we wtorek ratyfikację umów o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z "republikami ludowymi" w ukraińskim Donbasie - Doniecką (DRL) i Ługańską (ŁRL).

 

Deputowani opowiedzieli się za tym, by umowy weszły w życie jeszcze we wtorek.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie