Wojna w Ukrainie. Doradca ministra proponuje opłatę za wyjazd mężczyzn z Ukrainy

Świat
Wojna w Ukrainie. Doradca ministra proponuje opłatę za wyjazd mężczyzn z Ukrainy
PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE
Doradca ministra proponuje opłatę za wyjazd mężczyzn z Ukrainy

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozważa wprowadzenie opłaty za wyjazd mężczyzn za granicę - poinformował w poniedziałek doradca ministra Wiktor Andrusiw. Jak stwierdził, obecny zakaz stwarza wiele problemów. Na mocy przepisów obowiązującego na Ukrainie stanu wojennego, spowodowanego inwazją Rosji, z kraju nie mogą wyjeżdżać mężczyźni w wieku 18-60 lat.

Andrusiw powiedział, że ukraińsko-rosyjska wojna będzie się przeciągać, dlatego rozważane jest wprowadzenie opłaty zabezpieczającej dla mężczyzn, którzy chcą wyjechać za granicę podczas obowiązywania stanu wojennego - podał portal Unian, przytaczając wpis urzędnika.

 

ZOBACZ: Doradca prezydenta Ukrainy: negocjacje z Rosją dotyczą tylko spraw humanitarnych

 

"Jeżeli chodzi o wyjazdy mężczyzn za granicę - to niestety wojna ta będzie trwać długo. Będziemy musieli zmobilizować wiele setek tysięcy żołnierzy. W kwestii wyjazdu – nie chodzi o to, czy zostawać, czy wyjeżdżać. Pytanie dotyczy tego, w jaki sposób wyjeżdżać. Proponuję wprowadzić opłatę ubezpieczeniową, na przykład 3-5 tys. dolarów oraz swobodny wyjazd dla tego, kto zapłacił. Totalny zakaz szkodzi nam jeszcze bardziej" - napisał Andrusiw.

Biznesmen nie mógł podpisać kontraktu na kilka milionów

Według doradcy ministra całkowity zakaz wyjazdu stwarza wiele problemów, dlatego zależy zagadnienie uregulować w inny sposób. Powołał się na się na kilka przykładów, w tym przedsiębiorcy rolnego, który aby obsiać 100 tys. hektarów pola potrzebował paliwa do silnika Diesla, lecz mógł je dostać jedynie w Rumunii, ale nie mógł go przywieźć, ponieważ jego pracownicy nie mogli wyjechać.

 

Inny przykład dotyczył biznesmena, który nie może wyjechać do Niemiec, by podpisać kontrakt dotyczący eksportu o wartości kilku milionów dolarów, co pozwoliłoby na utrzymanie 300 miejsc pracy.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Władze: Rosjanie wyeksportowali blisko 500 tys. ton zboża z zajętych terenów

 

W Ukrainie obowiązuje stan wojenny spowodowany rosyjską inwazją. W związku z tym z kraju nie mogą wyjeżdżać mężczyźni w wieku 18-60 lat, za pewnymi wyjątkami. Ostatni raz obowiązywanie stanu wojennego przedłużono 18 maja na kolejne 90 dni. 

mst / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie