Wojna w Ukrainie. Austriacka gazeta nazywa Zełenskiego "wampirem"

Świat
Wojna w Ukrainie. Austriacka gazeta nazywa Zełenskiego "wampirem"
EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE
Opis miał charakter antysemicki, nawiązywał do pamfletów z czasów narodowego socjalizmu – pisze portal dziennika "Spiegel"

W połowie kwietnia austriacki tygodnik "News" przedstawił "dogłębną analizę psychologiczną" szefa ukraińskiego rządu Wołodymyra Zełenskiego. Opis miał charakter antysemicki, nawiązywał do pamfletów z czasów narodowego socjalizmu – pisze portal dziennika "Spiegel" i zastanawia się, "jak jawny antysemityzm dostał się do jednego z największych magazynów w Austrii".

Zełenski w artykule opisany został jako "człowiek, który swoją wewnętrzną pustkę wypełnia kłamiąc i oślepiając - "jak wampir”, będąc napędzany przez "traumę żydowskich przodków".

 

Felietonista Christian Ortner jako jeden z pierwszych dostrzegł, że "porównanie polityka pochodzenia żydowskiego z wysysającym krew wampirem" miało wcześniej miejsce w propagandowych nazistowskich magazynach, takich jak "Der Stuermer" czy "Voelkische Beobachter".

"Tekst szerzy czysty antysemityzm" 

"Ortner swoje wnioski skonsultował z ekspertami – historykami i kulturoznawcami, a także z izraelicką wspólnotą religijną. Wszyscy doszli do tego samego wniosku: tekst szerzy czysty antysemityzm" – pisze "Spiegel".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. W Melitopolu drożeje żywność, miasto zablokowane, nie można wyjechać

 

Wydawca i właściciel magazynu "News", Horst Pirker, początkowo publicznie przeprosił za artykuł. Uznał jednak, że porównanie ze "Stuermerem" "poszło za daleko" i złożył przeciw Ortnerowi pozew o zniesławienie i straty finansowe, które oszacował na 20 tys. euro.

 

W jego opinii opublikowany artykuł "w niczym nie przypomina pamfletu antysemickiego".

"Wampirzy narodu niemieckiego"

Jednak sporny tekst "operuje poważnymi antysemickimi stereotypami i może podsycać w czytelniku niechęć antyżydowską" – przyznaje Maximilian Gottschlich, profesor dziennikarstwa na Uniwersytecie Wiedeńskim. Jak wyjaśnia, już w XIX wieku Żydzi byli porównywani przez swych prześladowców do wampirów czy wręcz "wampirów narodu niemieckiego".

 

"Mit ten rozwinął się w czasach nazizmu i dlatego Żyd często był przedstawiany w »Stuermerze« jako wampir" – podkreśla Gottschlich.

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie