"Rzeczpospolita": Coraz dłuższe kolejki po samochód spalinowy

Polska
"Rzeczpospolita": Coraz dłuższe kolejki po samochód spalinowy
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
"Warto zdecydować się teraz na auto elektryczne, bo okazuje się, że terminy dostaw mogą być krótsze niż dla samochodów spalinowych"

Już ponad pół roku trzeba czekać na auto z tradycyjnym silnikiem. Szybciej można kupić pojazd elektryczny, bo to dla producentów priorytet. Unia za tydzień pogrzebie auta benzynowe i diesle - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita”.

"Odbiór auta zamawianego w salonie do produkcji w czasie krótszym niż pół roku staje się rarytasem. Osiem–dziesięć miesięcy czekania to już standard, do niektórych modeli kolejka sięga półtora roku. Spowodowane pandemią ograniczenia w zaopatrzeniu fabryk aut w części i komponenty, pogłębione wojną w Ukrainie, wywróciły plany sprzedażowe importerów oraz dealerów. I coraz bardziej frustrują klientów" - podaje "Rzeczpospolita".

Dłuższy czas oczekiwania na samochody z automatyczną skrzynią biegów

Gazeta zaznacza, że "kto chce kupić w miarę szybko samochód, powinien zamawiać 'golca' bez dodatkowego wyposażenia". "Automatyczna skrzynia biegów najbardziej opóźnia dostawę auta. Dla przyspieszenia odbioru trzeba też rezygnować z szyberdachu, kamery cofania, matrycowych reflektorów, wielostrefowej klimatyzacji, nawet czujników parkowania i nawigacji. Według internetowej platformy sprzedażowej Carsmile, te elementy wyposażenia generalnie spowalniają produkcję samochodów większości marek" - czytamy.

 

ZOBACZ: Polskie samochody elektryczne. Ich fabryka powstanie w Jaworznie

 

Według "Rz", warto zdecydować się teraz na auto elektryczne, bo okazuje się, że terminy dostaw mogą być krótsze niż dla samochodów spalinowych. Choć - jak zaznaczono - nie oznacza to dostępności od ręki.

Samochody spalinowe i elektryczne - różnice w cenie

Dzięki rządowym dopłatom - pisze "Rz" - "oraz różnym bonusom sprzedawców, samochody elektryczne choć katalogowo znacznie droższe od porównywalnych spalinowych, coraz bardziej jednak zbliżają się do nich realnym kosztem zakupu", a do "całkowitego zrównania cena napędów elektrycznego i spalinowego potrzeba jeszcze ok. czterech lat".

 

"Rz" pisze, że los aut spalinowych "zostanie jednak przypieczętowany już w przyszłym tygodniu: 7 lub 8 czerwca Parlament Europejski będzie głosował za dopuszczeniem na rynek od 2035 r. samochodów wyłącznie bezemisyjnych".

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie