Wojna w Ukrainie. Pamiątkowy medal za 600 rubli. Rosyjski żołnierz i litera "Z"

Świat
Wojna w Ukrainie. Pamiątkowy medal za 600 rubli. Rosyjski żołnierz i litera "Z"
PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV
Napisy na wybitej przez petersburską mennicę odznace stoją w sprzeczności do informacji płynących z Ukrainy

Mennica w w Petersburgu wybiła pamiątkową odznakę dedykowany żołnierzom rosyjskim. Na awersie i rewersie znajdują się napisy: "Żołnierz rosyjski", "Duma Rosji", "Własnych nie porzucamy" i "Za zwycięstwo". Medal wyceniono na 600 rubli (ok. 42 złote).

Odznaka o wadze 14,5 grama i średnicy 33 mm jest wykonana ze srebra niklowego i kosztuje 600 rubli rosyjskich (około 10 dolarów amerykańskich).

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wywiad: Wojska Rosji mają problemy z zaopatrywaniem swych oddziałów

 

24 lutego wojska rosyjskie wkroczyły na terytorium Ukrainy w ramach, jak to określił prezydent Rosji Władimir Putin, "specjalnej operacji wojskowej". Litera Z, namalowana na rosyjskich pojazdach wojskowych na Ukrainie, stała się symbolem wsparcia dla armii rosyjskiej. W wielu krajach symbol ten został zakazany.  

Rosja nie odbiera ciał swoich poległych żołnierzy

Napisy na wybitej przez petersburską mennicę odznace stoją w sprzeczności do informacji płynących z Ukrainy. Rosja nie chce bowiem odbierać ciał swoich poległych żołnierzy. 

 

O tym, że Rosja nadal nie odbiera ciał swoich poległych żołnierzy informował w połoqwie maja Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy. Ciała przechowywane są  chłodniach w pobliżu Kijowa. "Jest ich ponad 250. Szczerze mówiąc nie wiem, jak to komentować" - napisał Heraszczenko na Twitterze.

 

Rosną straty Rosjan

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 30 tys. żołnierzy, w tym około 250 w ciągu ostatniej doby - ogłosił w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Minionej doby Rosja straciła też samolot, 4 śmigłowce, 8 czołgów, 12 pojazdów opancerzonych, 5 systemów artylerii i 2 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet – wynika z komunikatu zamieszczonego na Facebooku.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Media: Kreml nadal rozważa możliwość ataku na Kijów i wciąż liczy na zwycięstwo

 

Według ukraińskiego sztabu łączne straty sił rosyjskich od 24 lutego do 28 maja wynoszą: 1330 czołgów, 3258 pojazdów opancerzonych, 207 samolotów, 174 helikoptery, 628 systemów artyleryjskich, 203 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 93 systemy przeciwlotnicze, 2226 pojazdów i cystern, 13 jednostek pływających i 503 drony.

grz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie