Wojna w Ukrainie. Wywiad: Wojska Rosji mają problemy z zaopatrywaniem swych oddziałów

Świat
Wojna w Ukrainie. Wywiad: Wojska Rosji mają problemy z zaopatrywaniem swych oddziałów
Facebook/General Staff of the Armed Forces of Ukraine
Od początku rosyjskiej inwazji siły ukraińskie zniszczyły 3258 pojazdów opancerzonych oraz ponad 2200 samochodów i cystern wroga

Wojska rosyjskie mają problemy z zaopatrywaniem swoich oddziałów, bo w obawie przed utratą sprzętu dowódcy zabraniają wyjazdów aut wojskowych do ewakuowania rannych i dowożenia produktów i paliwa - ocenił w sobotę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

W komentarzu na serwisie Telegram wywiad podaje, że do tej pory rosyjskie oddziały zaopatrzenia zaangażowały 45 proc. posiadanych pojazdów.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Władze: w obwodzie ługańskim Rosjanie się cofnęli, atakują w obwodzie donieckim

 

"Mimo to okazało się, że system logistyczny nie jest w stanie zapewnić potrzeb znacznej liczby wojsk w odległości ponad 100 km od granicy Rosji" - ocenia wywiad.

"Zabraniają kierowcom ewakuowania rannych i dowożenia produktów"

Jak dodaje, "aby uniknąć odpowiedzialności za utratę sprzętu, dowódcy oddziałów zaopatrzenia materiałowo-technicznego wojsk okupacyjnych zabraniają kierowcom ewakuowania rannych i dowożenia produktów i paliwa do oddziałów na linii frontu. Ponad 3 tysiące samochodów na tyłach armii agresora nadal stoi w punktach stałej dyslokacji".

 

W komunikacie wywiad podał także, że od początku rosyjskiej inwazji siły ukraińskie zniszczyły ponad 2200 samochodów i cystern wroga.

 

Rosną straty rosyjskiego wojska

Wcześniej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że minionej doby Rosja straciła też samolot, 4 śmigłowce, 8 czołgów, 12 pojazdów opancerzonych, 5 systemów artylerii i 2 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Szef obwodu ługańskiego: wojska Rosji w regionie liczą ok. 10 tysięcy

 

Według ukraińskiego sztabu łączne straty sił rosyjskich od 24 lutego do 28 maja wynoszą: 1330 czołgów, 3258 pojazdów opancerzonych, 207 samolotów, 174 helikoptery, 628 systemów artyleryjskich, 203 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 93 systemy przeciwlotnicze, 2226 pojazdów i cystern, 13 jednostek pływających i 503 drony.

 

grz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie