Włochy. Pierwszy raport o pedofilii w Kościele ma powstać w listopadzie

Świat
Włochy. Pierwszy raport o pedofilii w Kościele ma powstać w listopadzie
AP/Associated Press/East News
Kardynał Matteo Maria Zuppi, metropolita boloński od 2015, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch od 2022

Do 18 listopada powstanie pierwszy raport o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich w Kościele we Włoszech - zapowiedział to nowy przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej (CEI) kard. Matteo Zuppi. Przed rozpoczęciem obrad plenarnych włoskiego episkopatu ukazała się książka "Baranek Boży. Wykorzystywanie seksualne przez duchownych we Włoszech". Mowa w niej o 320 księżach pedofilach.

Na konferencji prasowej po zakończeniu obrad zgromadzenia plenarnego CEI w Rzymie wyjaśnił, że raport będzie owocem ponadrocznej pracy dwóch niezależnych instytucji uniwersyteckich. Obejmie on lata 2000-2021. – Będzie to nas bardziej bolało, bo skupienie się na tym okresie bezpośrednio nas dotyczy - wskazał metropolita Bolonii.

 

ZOBACZ: Proces wytoczony diecezji przez ofiarę księdza. "Będzie cicho, to nic się nie stanie"

 

Zaznaczył, że kto dopuszcza się wykorzystywania "hańbi Kościół". Zapewnił, że nie ma wśród biskupów oporów przed ujawnieniem prawdy, ani chęci ukrywania przypadków wykorzystywania. Podkreślił, że "Kościół zawsze stoi po stronie ofiar".

"Baranek Boży. Wykorzystywanie seksualne przez duchownych we Włoszech"

Przed rozpoczęciem obrad plenarnych włoskiego episkopatu ukazała się książka "Agnus Dei. Gli abusi sessuali del clero in Italia" ("Baranek Boży. Wykorzystywanie seksualne przez duchownych we Włoszech"). Jej redaktorki: Lucetta Scaraffia, Anna Foa i Franca Giansoldati piszą o około 320 księżach pedofilach, w tym 159 prawomocnie skazanych.

 

ZOBACZ: Kalisz: 300 tys. zł zadośćuczynienia dla ofiary molestowania. Winny ksiądz

 

Autorki wspominają również o praktyce kupowania przez diecezje milczenia ofiar w zamian za odszkodowanie w wysokości 15-25 tys. euro.

grz / KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie