Pedofilia w Kościele. Prawie wszyscy Polacy chcą sądzenia sprawców

Polska
Pedofilia w Kościele. Prawie wszyscy Polacy chcą sądzenia sprawców
MarkoLovric / Pixabay
Według Polaków księża pedofile powinni być sądzeni w sądach powszechnych

Więcej niż 90 proc. Polaków chce, by księża byli sądzeni za molestowanie nieletnich. Spośród nich zdecydowana większość uważa, że właściwym do tego miejscem jest sąd powszechny, a nie instytucje kościelne - wynika z badań firmy Research Partner.

Ankieterzy zadali grupie przeszło tysiąca Polaków dwa pytania. Pierwsze z nich dotyczyło tego, czy księża powinni być sądzeni za molestowanie seksualne nieletnich. Przeciw odpowiedzialności sądowej wypowiedziało się na to pytanie niemal 4 proc. osób, a kolejne 4,6 proc. okazało się nie mieć wyrobionej opinii na ten temat.

 

Drugie pytanie dotyczyło tego, czy właściwym miejscem do sądzenia księdza oskarżonego o molestowanie jest sąd powszechny, czy Kościół powinien prowadzić sprawę jako postępowanie wewnętrzne. I tu zdecydowana większość - 92,7 proc.  ankietowanych - oczekuje, że księża będą sądzeni w sądach powszechnych, a 4,4 proc. uważa, że właściwym do tego miejscem byłyby instytucje kościelne, kierujące się prawem kanonicznym. 3 proc. z nich nie ma zdania co do tego, które przepisy właściwiej egzekwowałyby sprawiedliwość.

 

ZOBACZ: Ile spraw prowadzi państwowa komisja ds. pedofilii? Ponad 60 dotyczy duchownych

 

Za sądzeniem księży zdecydowanie opowiadają się kobiety i osoby po 45 roku życia. Ta grupa wiekowa jest także najbardziej przekonana o konieczności sądzenia księży przez sądy powszechne. Mężczyźni częściej od kobiet uważają, że księża powinni być sądzeni przez instytucje kościelne, według prawa kanonicznego. Podobnego zdania są ankietowani z grupy wiekowej 18-24 lata.

 

ZOBACZ: Nie informowali o przypadkach pedofilii? Zawiadomienie do prokuratury ws. biskupów

 

W dniach 9 -12 kwietnia firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie opinii Polaków dotyczące osądzania księży za czyny o charakterze pedofilskim. Badanie było przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie 1124 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

pdb/prz/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie