Wojna w Ukrainie. Dniepr. Poważne zniszczenia po nalotach. Ratownicy szukają rannych pod gruzami

Świat
Wojna w Ukrainie. Dniepr. Poważne zniszczenia po nalotach. Ratownicy szukają rannych pod gruzami
PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Wskutek rosyjskich ostrzałów miasta Dniepr w środkowo-wschodniej Ukrainie są poważne zniszczenia. Ratownicy szukają pod gruzami ludzi - poinformowały w piątek rano lokalne władze. Wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o "politykę ludobójstwa".

"Niespokojna noc i niespokojny poranek. Mamy kilka przylotów" - napisał w komunikatorze Telegram Wałentyn Rezniczenko, szef władz obwodu dniepropietrowskiego.

 

ZOBACZ: Wicepremier Kanady: rosyjscy oligarchowie mogliby "wykupić się" z sankcji, pieniądze dla Ukrainy

 

Jak dodał, wskutek ostrzałów są "poważne zniszczenia". "Ratownicy rozbierają gruzy i szukają ludzi" - przekazał.

 

 

Telewizja Ukraina 24 podała, że w Dnieprze słychać było trzy eksplozje. Następnie wybuchł pożar.

 

Wojna w Ukrainie. Zełenski: to polityka ludobójstwa

Prezydent Ukrainy w czwartkowym nagraniu oskarżył Rosję o "ludobójstwo" w Donbasie i dążenie do przekształcenia tego rejonu w "bezludny obszar". Zełenski ubolewał też nad podziałami w UE, które uniemożliwiają nałożenie dalszych sankcji na Rosję.

 

- Obecna ofensywa okupantów w Donbasie może przekształcić ten region w obszar bezludny - powiedział prezydent Ukrainy. Rosja dokonuje w Donbasie deportacji i zabójstw ludności cywilnej na masową skalę. Wszystko to świadczy o ewidentnej polityce ludobójstwa prowadzonej przez Rosję - podkreślił Wołodymyr Zełenski. 

 

ZOBACZ: Ukraina. Policja: w wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa zginęło 5-miesięczne dziecko

 

Ukraiński prezydent wyraził równocześnie ubolewanie, że podziały między państwami Unii Europejskiej uniemożliwiają uchwalenie dalszych sankcji na Rosję i zapytał dlaczego niektóre państwa członkowskie UE wciąż blokują te sankcje.

 

- Przez ile jeszcze tygodni Unia Europejska będzie próbować uzgodnić szósty pakiet sankcji? Oczywiście jestem wdzięczny tym przyjaciołom, którzy opowiadają się za nowymi sankcjami. Ale kto popiera ludzi, którzy blokują te sankcje ? Dlaczego pozwala im się być tak wpływowymi? - dopytywał Zełenski. 

mst / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie