Strajk kontrolerów. Jest wstępne porozumienie ws. zasad wynagradzania

Polska
Strajk kontrolerów. Jest wstępne porozumienie ws. zasad wynagradzania
FLICKR/Kuba Bożanowski
Jest wstępne porozumienie ws. zasad wynagradzania kontrolerów

Od miesięcy osią niezgody pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego były system wynagradzania oraz regulamin pracy. Jak przekazano w komunikacie związku - udało się osiągnąć wstępne porozumienie. Jeżeli nie dojdzie do skutku, w lipcu lotniska czekają kolejne utrudnienia.

PAŻP i ZZKRL zawarły wstępne porozumienie dotyczące zmian w regulaminach pracy i wynagrodzeń, co postulowała strona społeczna - podano w piątkowym wspólnym komunikacie agencji i strony związkowej.

 

"Obie strony w ramach rokowań sporu zbiorowego wstępnie porozumiały się w zakresie zmian do regulaminu pracy i do regulaminu wynagrodzeń postulowanych przez stronę społeczną. Oba projekty zostaną przedstawione do konsultacji ze stroną społeczną oraz z Ministerstwem Infrastruktury" - poinformował PAŻP i ZZKRL we wspólnym komunikacie.

 

ZOBACZ: Prezes ULC: jeśli nie będzie porozumienia w PAŻP, to należy spodziewać się wielu odwołanych rejsów

 

"Nowy aneks do regulaminu pracy limituje wzrost dodatków, zmienia zasady wynagradzania kontrolerów nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju, zmniejszając dysproporcje w poziomach przychodów między pracownikami" - przekazano.

 

Jak podano, wypracowane zapisy i zmiany zgłaszane przez ZZKRL "uporządkowały kwestie stanowisk pracy i zmierzają w kierunku minimalizacji liczby nadgodzin kontrolerów oraz eliminacji uznaniowości".

 

"Kolejny etap za nami" - przekazała na Twitterze Anna Garwaloińska - pełnomocniczka kontrolerów lotu.

 

Szczegółowe ustalenia w porozumieniu

Strony zapewniły, że dążą do sytuacji, w której liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy nie będzie mogła przekraczać dla pracowników zatrudnionych na stanowisku kontrolera ruchu lotniczego 150 godzin w roku kalendarzowym, a dla informatorów służby informacji powietrznej 240 godzin w roku kalendarzowym.

 

Rusłana Krzemińska z PAŻP przekazała, że konsultacje z 13 związkami w Agencji mają potrwać 30 dni.

 

ZOBACZ: Kontrolerzy lotów nie będą mogli strajkować?

 

Kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i przedstawiciele Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego pod koniec kwietnia br. podpisali porozumienie, które ma obowiązywać do 10 lipca br. W tym czasie strony miały pracować nad ostatecznym porozumieniem.

 

PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

jk/ml / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie