Sondaż Kantar. PiS przed KO i Polską 2050. PSL i Konfederacja poza Sejmem

Polska
Sondaż Kantar. PiS przed KO i Polską 2050. PSL i Konfederacja poza Sejmem
Polsat News
Prawo i Sprawiedliwość z największym poparciem

W połowie maja 29 proc. zadeklarowanych wyborców chciało głosować na PiS razem z Solidarną Polską oraz Republikanami; 24 proc. poparło Koalicję Obywatelską, a 9 proc. Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni - wynika z sondażu Kantar. Na Lewicę zamierzało głosować 8 proc. wyborców.

Według sondażu Kantar w maju wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało ponownie Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Republikanami, osiągając wynik na poziomie 29 proc.

 

ZOBACZ: Krajowa Rada Sądownictwa. Sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka wybrana nową przewodniczącą

 

Drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej, posiadającej prawie jedną czwartą głosów (24 proc.). Kolejną pozycję zajmuje Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który chciało poprzeć 9 proc. wyborców.

 

Poza czołowymi miejscami uplasowała się Lewica z 8 proc. poparciem społecznym.

Sondaż Kantar. PSL i Konfederacja poza Sejmem

Do Sejmu nie dostałyby się: Konfederacja osiągająca 4 proc. głosów, PSL-Koalicja Polska oraz ugrupowanie Kukiz’15, otrzymujące po 3 proc. głosów, partia Porozumienie Jarosława Gowina z poparciem o wysokości 2 proc. i AgroUnia uzyskująca 1 proc. głosów.

 

W porównaniu do kwietnia odnotowano wzrost poparcia ugrupowania Kukiz’15 (o 1 punkt procentowy), Porozumienia (o 1 punkt procentowy) oraz AgroUnii (o 1 punkt procentowy).

 

ZOBACZ: Wicepremier Henryk Kowalczyk w "Gościu Wydarzeń"

 

Zmalało poparcie: Koalicji Obywatelskiej (o 2 punkty procentowe), Konfederacji (o 2 punkty procentowe), Prawa i Sprawiedliwości (o 1 punkt procentowy), PSL – Koalicji Polskiej (o 1 punkt procentowy).

 

W przypadku Ruchu Polska 2050 oraz Lewicy nie odnotowano zmian.

Ponad 60 proc. deklaruje chęć udziału w wyborach

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 17 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

 

W połowie maja niespełna dwie trzecie Polaków (65 proc.) zadeklarowało chęć udziału w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę. 31 proc. zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 34 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach.

 

ZOBACZ: Praca zdalna. Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy

 

Przeciwne stanowisko wyraża 20 proc. respondentów - 10 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, tyle samo, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach.15 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

 

W porównaniu do wyników uzyskanych w kwietniu zaszły zmiany. Zmalały odsetki osób zdecydowanie zamierzających głosować (o 2 punkty procentowe) jak i raczej planujących wzięcie udziału w głosowaniu (o 1 punkt procentowy).

 

O 1 punkt procentowy zmalał odsetek badanych raczej nie planujących głosować. Wzrosły odsetki osób zdecydowanie niezamierzających głosować (o 2 punkty procentowe) oraz respondentów nieposiadających zdania (o 2 punkty procentowe).

 

ZOBACZ: Grabiec o posiedzeniu klubu KO: Tusk za jedną listą opozycji w wyborach

 

Sondaż przeprowadzono w dniach 13-18 maja br. na reprezentatywnej próbie 990 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=641 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach), techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI). Realizacja terenowa badania została wykonana przez Research Collective na zlecenie Kantar Public.

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie