Sondaż Research Partner. Zjednoczona Prawica na prowadzeniu. PSL i Kukiz'15 poza Sejmem

Polska
Sondaż Research Partner. Zjednoczona Prawica na prowadzeniu. PSL i Kukiz'15 poza Sejmem
Facebook/Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Zjednoczona Prawica może liczyć na poparcie 30,8 proc. badanych. Krzyżyk przy reprezentantach Koalicji Obywatelskiej postawiłoby 26,3 proc., a Polskę 2050 Szymona Hołowni wspiera 11,6 proc. ankietowanych

Zjednoczona Prawica na czele, mimo spadku o niemal 2 pkt procentowe, na drugim miejscu PO z poparciem 26,3 proc. Jeśli wybory odbyłyby się w najbliższą niedzielę, do Sejmu weszła by jeszcze Polska 2050, Konfederacja i Lewica - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Research Partner. Szacowana frekwencja przekroczyłaby 60 proc.

W dniach 5-9 maja firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna kolejne badanie preferencji politycznych Polaków.

 

ZOBACZ: Premier: rozszerzamy tarczę antyputinowską o pomoc dla kredytobiorców

 

Jeśli wybory parlamentarne odbyłyby w najbliższą niedzielę, na największe poparcie mogłaby liczyć Zjednoczona Prawica, na którą głos oddałoby 30,8 proc. badanych - oznacza to spadek o 1,7 punktu procentowego w stosunku do badania sprzed dwóch tygodni.

 

Krzyżyk przy reprezentantach Koalicji Obywatelskiej postawiłoby 26,3 proc. badanych - wzrost o 0,8 pkt proc. Polska 2050 Szymona Hołowni mogłaby liczyć na poparcie 11,6 proc. ankietowanych.

 

Sondaż wyborczy Research Partner Research Partner
Sondaż wyborczy Research Partner

 

 

Z badania wynika, że do Sejmu dostałaby się jeszcze Konfederacja z wynikiem 6,8 proc. oraz Lewica - z poparciem wynoszącym równe 6 proc. 

PSL, Kukiz'15 i Porozumienie pod progiem wyborczym

Blisko progu wyborczego znalazł się PSL - chęć głosowania na partię Władysława Kosiniaka-Kamysza wyraziło 4 proc. badanych. Zdecydowanie gorzej wypadło ugrupowanie Kukiz'15, które otrzymało poparcie na poziomie 1,6 proc.

 

Najmniejszą popularnością cieszy się Porozumienie Jarosława Gowina, na które zagłosowałoby 0,4 proc. ankietowanych.

 

Na pytanie: na które ugrupowanie polityczne oddał(a)byś głos, gdyby wybory do polskiego parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę, 11,8 proc. badanych odpowiedziało "trudno powiedzieć".

 

47 proc. ankietowanych, pytanych o to czy wezmą udział w wyborach odpowiedziało "zdecydowanie tak". Z kolei 14,9 proc. badanych stwierdziło, że "raczej tak". Na tej podstawie oszacowano frekwencję wyborczą na poziomie 62 proc.

 

ZOBACZ: Izba Dyscyplinarna SN uchyliła immunitet sędziemu, który prowadził nietrzeźwy auto

 

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym Ariadna w dniach 5-9.05.2022, na ogólnopolskiej próbie 1038 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

 

mst/grz/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie