Krajowa Rada Sądownictwa. Sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka wybrana nową przewodniczącą

Polska
Krajowa Rada Sądownictwa. Sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka wybrana nową przewodniczącą
Polsat News
Sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka

Sędziowie Anna Dalkowska, Joanna Kołodziej-Michałowicz i Maciej Nawacki zostali wybrani we wtorek w skład prezydium Krajowej Rady Sądownictwa. Wcześniej Rada wybrała nową przewodniczącą - sędzię Dagmarę Pawełczyk-Woicką. Posiedzeniu rady towarzyszyły protesty pod hasłem obrony praworządności.

We wtorek KRS wybrała na przewodniczącą krakowską sędzię Dagmarę Pawełczyk-Woicką. Posiedzenie Rady zwołała I prezes SN Małgorzata Manowska po niedawnym wyborze przez Sejm w skład KRS nowych sędziowskich członków Rady.

 

Kontrkandydatem Pawełczyk-Woickiej był przewodniczący KRS poprzedniej kadencji, sędzia Paweł Styrna, który nie uzyskał jednak większości w głosowaniu.

Wybór prezydium KRS

Byłą wiceminister sprawiedliwości i sędzię Naczelnego Sądu Administracyjnego Annę Dalkowską poparło 14 członków KRS, przeciw było trzech, sześciu wstrzymało się od głosu.

 

Słupską sędzię Joannę Kołodziej-Michałowicz poparło 16 członków KRS, przeciw było pięciu, dwóch wstrzymało się od głosu.

 

Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego poparło 15 członków KRS, pięciu było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

 

Większości nie uzyskała i w skład prezydium nie została wybrana malborska sędzia Katarzyna Chmura, którą poparło osiem osób, cztery były przeciw, 11 wstrzymało się od głosu.

Kim jest Dagmara Pawełczyk-Woicka?

Dagmara Pawełczyk-Woicka pełniła od 2018 roku funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. Zajęła miejsce sędzi Beaty Morawiec, która została odwołana. 

 

Sędzia Pawełczyk-Woicka to prywatnie koleżanka ze szkoły ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Pod koniec ubiegłego roku w wywiadzie z "Dziennikiem Polskim" powiedziała: "Gdy objęłam stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie, dziennikarz zapytał mnie o znajomość z ministrem Zbigniewem Ziobrą. Przyznałam, że rzeczywiście pochodzimy z jednej miejscowości i chodziliśmy do tej samej szkoły, bo jesteśmy rówieśnikami. I tyle, odpowiedziałam zgodnie z prawdą". 

 

O prezes Sądu Okręgowego w Krakowie zrobiło się głośno, kiedy ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar podjął z własnej inicjatywy sprawę ograniczenia dostępu do informacji dla dziennikarzy w krakowskim sądzie. Zwrócił się do Pawełczyk-Woickiej, wnosząc o uchylenie kwestionowanych zapisów jej zarządzenia. Zgodnie z nim prezes sądu musiała wyrazić zgodę na udzielanie wywiadów i informacji m.in. przez sędziów i asesorów.

Wybór członków KRS

KRS spotkała się we wtorek na pierwszym posiedzeniu po wyborze przez Sejm sędziów-członków kolejnej kadencji. Dokonany ostatnio przez Sejm wybór sędziowskich członków Rady był drugim dokonywanym w tej procedurze. Wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie.

 

Pierwszego wyboru sędziów do KRS Sejm poprzedniej kadencji dokonał 6 marca 2018 r. Ich kadencja upłynęła 7 marca br. Kolejny wybór 15 sędziów na członków KRS Sejm dokonał 12 maja br. Osiem kandydatur wskazało Prezydium Sejmu, zaś siedem - klub PiS. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur.

 

ZOBACZ: Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła zawieszenie sędziego Juszczyszyna

 

Zgodnie z ustawą o KRS to do I prezes Sądu Najwyższego należy zwołanie posiedzenia Rady w sytuacji braku przewodniczącego. Prezes Małgorzata Manowska wyznaczyła termin pierwszego posiedzenia Rady na popołudnie 24 maja.

Kontrowersje i protesty

Wtorkowe posiedzenie rozpoczęło się z około półgodzinnym opóźnieniem. Przed siedzibą Rady oraz przy wjeździe na parking budynku odbywa się protest kilkunastu osób pod hasłem obrony praworządności.

 

 

Dokonana ponad cztery lata temu reforma procedury wyłaniania sędziów do KRS była i jest krytycznie oceniana przez część środowiska prawniczego i polityków. Ich zdaniem, zmiana sposobu wyboru sędziów - członków KRS doprowadziła do m.in. braku niezależności tej Rady od władzy ustawodawczej i wykonawczej. Organizacja KRS jest też jednym z przedmiotów sporu polskiego rządu z instytucjami europejskimi.

jsd/ml/pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie