Tadeusz Cymański o prezydenckiej ustawie ws. Sądu Najwyższego: przegłosujemy, nawet wbrew sobie

Polska
Tadeusz Cymański o prezydenckiej ustawie ws. Sądu Najwyższego: przegłosujemy, nawet wbrew sobie
Polsat News
Ten zapis nieszczęsny, nieszczęśliwy, który prawdopodobnie przegłosujemy, nawet wbrew sobie - powiedział Cymański

My nie zmieniamy zdania. Ten zapis nieszczęsny, nieszczęśliwy prawdopodobnie przegłosujemy, nawet wbrew sobie, tylko po to, żeby była zgoda - powiedział w "Debacie Dnia" poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański, o projekcie prezydenckiej ustawy ws. Sądu Najwyższego. Jak dodał w ostatnim "Solidarna Polska była zajeżdżana" w tej sprawie przez opozycję.

Gośćmi Agnieszki Gozdyry w programie "Debata Dnia" był Tadeusz Cymański (Solidarna Polska), Marek Sawicki (Koalicja Polska) oraz Anna Maria Żukowska (Lewica). Głównym tematem była spór w Zjednoczonej Prawicy, dotyczący prezydenckiego projektu ustawy ws. zmian w Sądzie Najwyższym, który zakłada m.in likwidację Izby Dyscyplinarnej. Od tego właśnie Komisja Europejska uzależnia wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy. 

 

- W mojej ocenie mamy w tej chwili sytuację, w której nie będzie przyszłotygodniowego posiedzenia Sądu Najwyższego, chociaż miało być, dlatego, że Solidarna Polska złożyła zobowiązanie - za wybór Krajowej Rady Sądownictwa, my godzimy się na projekt prezydenta - tłumaczył Marek Sawicki (Koalicja Polska). Podczas środowego posiedzenia doszło do wyboru 15 nowych sędziów KRS.

 

Jak dodał jego zdaniem "ta informacja dotarła już do Brukseli i do Ursuli von der Leyen", a do kolejnego posiedzenia Sejmu, czyli do 24 maja "będziemy mieli informację o zatwierdzeniu polskiego KPO". - Solidarna Polska już nie będzie o nic walczyć - podsumował Sawicki. 

 

- Dałby Bóg, żeby rzeczywiście zatwierdzili - odpowiedział Tadeusz Cymański (Solidarna Polska). 

 

WIDEO: Fragment programu "Debata Dnia"

Cymański: przegłosujemy, nawet wbrew sobie 

Dopytywany przez prowadzącą Agnieszkę Gozdyrę o to, czy jest porozumienie między Solidarną Polską, a PiS Cymański mówił, że "nie posiada takiej wiedzy". 

 

- Mogę powiedzieć publicznie jedno: cały czas zabiegałem, prosiłem, apelowałem do kolegów, że musimy nawet zrezygnować ze swojego poglądu. My nie zmieniamy zdania. Ten zapis nieszczęsny, nieszczęśliwy prawdopodobnie przegłosujemy, nawet wbrew sobie, tylko po to, żeby była zgoda - mówił. 

 

ZOBACZ: Wybór prezesa NBP. Gorąco przed głosowaniem ws. Glapińskiego. Witek wyłączyła mikrofon Budce

 

Cymański podkreślił, że Solidarna Polska "jest zajeżdżana przez towarzystwo opozycyjne". Poseł Sawicki odpowiedział natomiast, że Solidarna Polska "była zajeżdżana, ale przez PiS". 

 

- Moim zdaniem nie ma "deal'u", a jest brak rozumu. Teraz pan zapewnia, że chce tych pieniędzy i modli się o nie... - mówiła Anna Maria Żukowska (Lewica). 

 

- Chcemy, dlatego nie godzimy się na poniewieranie Polski - przerwał jej poseł Solidarnej Polski. 

dsk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie