"Śniadanie Rymanowskiego". Rosa do Fogla: Czy pan oszalał porównując Tuska do Himmlera?

Polska
"Śniadanie Rymanowskiego". Rosa do Fogla: Czy pan oszalał porównując Tuska do Himmlera?
Polsat News
"Śniadanie Rymanowskiego" w każdą niedzielę o 9:55

- Donald Tusk ma ostatnio złą passę, jeżeli chodzi o złe wypowiedzi. Kilka tygodni temu mówił o żelaznej miotle, używając sformułowań, których używał Himmler - powiedział Radosław Fogiel, wywołując oburzenie wśród polityków opozycji. - Łączenie Tuska z Himmlerem? Chyba są jakieś granice - skomentował Włodzimierz Czarzasty. - Czy pan oszalał? - pytała Monika Rosa.

Wśród zaproszonych do "Śniadania Rymanowskiego w Polsat News i Interii" gości znaleźli się: Monika Rosa (KO), wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL), Radosław Fogiel (wicerzecznik PiS), wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) oraz Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta).

 

W programie poruszono m.in temat zapowiedzi Donalda Tuska o oddzieleniu Kościoła od państwa, wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Ukrainie oraz postawę zachodnich państw wobec Rosji.

Oddzielenie Kościoła od państwa 

W ostatnich dniach Donald Tusk zapowiedział, że po wygranych wyborach "konieczne będzie oddzielenie Kościoła od państwa". 


- Rozdział państwa od Kościoła bardzo dobrze posłuży państwu, społeczeństwu, wspólnocie wiernych i kościołowi. Jedyni, którzy na tym stracą, to będą hierarchowie, osoby typu Tadeusz Rydzyk i politycy PiS, którzy otrzymali w kościołach ambony do swoich wystąpień i prowadzenia kampanii wyborczych - mówiła Monika Rosa. 


Włodzimierz Czarzasty przyznał, że Lewica nie ma nic przeciw ani wierze, ani wierzącym. Zaprosił Donalda Tuska do rozmów.  


- Jeżeli rozmawiamy o tym, żeby w tym kształcie wypowiedzieć konkordat, zapraszam. Jeżeli rozmawiamy o tym, żeby księża, kler płacił takie same podatki, jak wszyscy obywatele, zapraszam. Jeżeli wyprowadzamy religię ze szkół, zapraszam. Jeżeli chcemy, żeby kler płacił cło, zapraszam. Jeżeli chcemy, żeby kler nie dostawał ziemi za darmo, zapraszam. Jeżeli chcemy, żeby prokuratury wchodziły do kurii i brały dowody np. molestowania, pedofilii, zapraszam - wymieniał Czarzasty. 

Fogiel: Tusk używa sformułowań, których używał Himmler 

- Donald Tusk ma ostatnio złą passę, jeżeli chodzi o złe wypowiedzi. Kilka tygodni temu mówił o żelaznej miotle, używając sformułowań, których używał Himmler - powiedział Radosław Fogiel.  


- Łączenie Tuska z Himmlerem? Chyba są jakieś granice - skomentował Czarzasty. 


Polityk PiS stwierdził, że używanie zwrotów Himmlera jest jedynie "pobocznym tematem" i wrócił do kwestii rozdziału Kościoła od państwa. 


- Dziś Tusk uśmiecha się do wyborców Włodzimierza Czarzastego, próbując tanim antyklerykalizmem skusić ich do tego, żeby wywarli na marszałku Czarzastym presję do stworzenia wspólnej listy - dodał Fogiel.  

 

Wideo: "Czy pan oszalał?" Fogiel krytykowany za porównanie Tuska do Himmlera

Fogiel nawiązując do słów Moniki Rosy o "politykach prowadzących kampanię wyborczą w kościele", wyciągnął telefon i pokazał zdjęcie Donalda Tuska przy ambonie. "To pokazuje, że ten polityk jest niewiarygodny" - dodał.  


- Czy pan oszalał porównując Donalda Tuska do Himmlera? Razem z telewizją publiczną robicie rzecz nieprawdopodobną: 'Für Deutschland', 'Tusk-Niemiec', 'Tusk-drugi Putin'. Porównujecie go do Himmlera, to jest nieprawdopodobne. Doprowadzicie do jakiejś tragedii, wykorzystując do tego media publiczne - mówiła Monika Rosa. 

Włochy i Niemcy zapłacą za gaz w rublach

Goście programu "Śniadanie Romanowskiego" poruszyli także temat postawy zachodnich państw wobec Rosji. 

 

- Nie wiem, kto miałby wystąpić przed parlamentem ukraińskim, jak nie prezydent Polski - mówił Włodzimierz Czarzasty. Polityk odnosząc się do informacji o tym, że Włochy i Niemcy będą płacić za gaz w rublach przyznał, że "trzeba mówić, kto w tej sprawie nie zachowuje się sprawiedliwie".  

- Zachowują się w tej sprawie skandalicznie. Błąd trzeba wytykać. Bezpieczeństwo Ukrainy, to nasze bezpieczeństwo - mówi Czarzasty. 

Fogiel: Polityka ugłaskiwania sprawiła, że Putin się odważył

- Rola Polski i krajów bałtyckich jest niemalże ewangelizacyjna. Musimy tłumaczyć, tłuc do głowy europejskim politykom, na czym to polega i tłumaczyć, że polityka ugłaskiwania sprawiła, że Putin się odważył - przyznał Radosław Fogiel. Zdaniem polityka płacenie za gaz w rublach jest "ewidentnym złamaniem sankcji i powinny zostać wyciągnięte konsekwencje".  

Do słów polityka PiS odniósł się Krzysztof Bosak. Polityk Konfederacji zarzucił, że Fogiel wprowadza opinię publiczną w błąd.  

- W żadnym z sześciu pakietów sankcyjnych nie ma zakazu rozliczeń za gaz z Rosją w rublach. Unia Europejska od początku zostawiła taką możliwość rozliczania finansowego - powiedział Krzysztof Bosak.

 

- Proszę nie dezinformować co do faktów. Nie macie wpływu na to, co robi Unia Europejska. Nie macie żadnego kija, którym moglibyście Unię Europejską dyscyplinować. To Unia Europejska dyscyplinuje wasz rząd - dodał poseł Konfederacji, przyznając, że władze we Włoszech, Francji i Niemczech wiedzą, co robią. 

- Polskim interesem jest to, żeby Rosja wyszła z tej wojny przegrana i złamana. Polska z Ukrainą tego sama nie zapewni i dlatego musimy działać - mówił Radosław Fogiel.  

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Andrzej Duda z wizytą w Kijowie. Wygłosi przemówienie w ukraińskim parlamencie

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

anw/ml/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie