Wojna w Ukrainie. Andrzej Duda w ukraińskim parlamencie. "Wolny świat ma dziś twarz Ukrainy"

Świat
Wojna w Ukrainie. Andrzej Duda w ukraińskim parlamencie. "Wolny świat ma dziś twarz Ukrainy"
Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Kijowie

Prezydent Andrzej Duda wygłosił w niedzielę w Radzie Najwyższej w Kijowie orędzie jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny. Następnie spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. "Wolny świat ma dziś twarz Ukrainy", "Nikt nie może złamać naszej jedności" - mówił prezydent. Zapewnił, że Polska zrobi wszystko co może, by pomóc Ukrainie stać się członkiem Unii Europejskiej.

"Wolny świat ma dziś twarz Ukrainy" - przytoczył słowa Andrzeja Dudy ukraiński deputowany Roman Hryszczuk, w tweecie podanym przez Kancelarię Prezydenta po godz. 12. 

 

Na opublikowanym wideo widać, że deputowani przywitali prezydenta owacją na stojąco. 

 

 

Kancelaria Prezydenta opublikowała też zdjęcie Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego. "Nikt nie może złamać naszej jedności" - zapewnił polski prezydent.

 

Andrzejowi Dudzie towarzyszą m.in. szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch oraz szef BBN Paweł Soloch.

 

"Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości. Nic o Tobie, bez Ciebie" - brzmi kolejny cytat z prezydenta.

 

Andrzej Duda przemawiał w ukraińskim parlamencie 

- Ukraina jest obrońcą dużej europejskiej rodziny! Żadne okrucieństwa nie zmuszą Ukraińców do klękania - powiedział Andrzej Duda w ukraińskim parlamencie. 


- Jeśli Ukraina zostanie poświęcona z... powodów ekonomicznych czy ambicji politycznych - choćby centymetr jej terytorium - będzie to ogromny cios nie tylko dla narodu ukraińskiego, ale dla całego świata zachodniego - powiedział Duda.

 

 

Andrzej Duda zaznaczył, że Polska jest zdecydowanym zwolennikiem surowych sankcji wobec Rosji i zdecydowanie popiera członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. Jak zapowiedział polski prezydent, "nie spocznę, dopóki Ukraina nie zostanie członkiem Unii Europejskiej". 

- Biorąc pod uwagę przyjazne stosunki między Warszawą a Kijowem, co szczególnie widoczne w kontekście toczącej się wojny Rosji z Ukrainą, czas na podpisanie nowego dobrosąsiedzkiego porozumienia między Ukrainą a Polską - powiedział prezydent.

 

 

- W moim głębokim przekonaniu, czas podpisać nowe dobrosąsiedzkie porozumienie, które uwzględni to, co zbudowaliśmy w naszych relacjach przynajmniej w ostatnich miesiącach - dodał. 

Jak podkreślał prezydent Andrzej Duda "granica polsko-ukraińska powinna łączyć, a nie dzielić". Według prezydenta przejawem dobrych stosunków polsko-ukraińskich będzie szybkie połączenie kolejowe między Kijowem a Warszawą.

 

-Wspólnie go zbudujemy - zapowiedział Duda. 

 

Dziś w ukraińskim parlamencie oprócz przemówienia Andrzeja Dudy głos zabrał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak powiadomił ukraiński deputowany Roman Hryszczuk, gdy przemawiał Andrzej Duda, Rosjanie wystrzelili rakiety.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Ukrainie

Informację o wizycie prezydenta w Ukrainie przekazano w nocy z soboty na niedzielę.

 

"Prezydent Andrzej Duda przebywa na Ukrainie. W niedzielę w Radzie Najwyższej w Kijowie wygłosi orędzie jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny" - informowała wówczas Kancelaria Prezydenta na Twitterze.

 

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej przekazał, że prezydent wygłosi przemówienie przed Radą Najwyższą Ukrainy. - Będzie pierwszą głową państwa, która w ten sposób została uhonorowana od początku wojny - mówił Kumoch. 

 

Szczegóły wizyty były owiane tajemnicą ze względów bezpieczeństwa.

Duda w Ukrainie. Spotkanie w cztery oczy z Zełenskim

- W swoim wystąpieniu prezydent z pewnością odwoła się do historii polsko–ukraińskiej, ale przede wszystkim odda hołd tym, którzy walcząc w obronie Ukrainy, walczą w obronie Europy - powiedział prezydencki minister.

 

Zapowiedział także, że prezydent spotka się w cztery oczy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim; przewidziano również rozmowy dwustronne delegacji.

 

Polski przywódca złożył już w połowie kwietnia - razem z prezydentami Estonii, Łotwy i Litwy: Alarem Karisem, Egilsem Levitsem i Gitanasem Nausedą - wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

 

ZOBACZ: Wizyta prezydenta Słowenii w Polsce. Andrzej Duda: rozmowę zdominowała wojna

 

Prezydenci odwiedzili też wówczas podkijowskie miejscowości - Buczę, Borodziankę i Irpień, gdzie miały miejsce masowe zbrodnie wojsk rosyjskich na ukraińskiej ludności cywilnej.

 

laf/ml / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie