NATO może dozbroić Mołdawię. Minister Liz Truss: Putin jasno mówi o swoich ambicjach

Świat
NATO może dozbroić Mołdawię. Minister Liz Truss: Putin jasno mówi o swoich ambicjach
Facebook/British Army
Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss powiedziała, że chciałaby wysłać nowoczesną broń również do Mołdawii

Liz Truss przekazała, że chciałaby wysłać nowoczesną broń nie tylko do Ukrainy, ale i do Mołdawii, by uchronić ten kraj przed groźbą rosyjskiej inwazji. Brytyjska minister spraw zagranicznych poinformowała, że prowadzone są na ten temat rozmowy.

W wywiadzie, który ukaże się w sobotniej edycji dziennika "The Daily Telegraph", Liz Truss powiedziała, że prowadzone są rozmowy na temat zapewnienia nie tylko Ukrainie, ale i Mołdawii "NATO-wskiego standardu" obrony, aby odstraszyć wszelkie przyszłe ataki.

Liz Truss: Chciałabym, aby Mołdawia była wyposażona zgodnie z NATO-wskimi standardami

Dopytywana o szczegóły, a zwłaszcza o to, czy chce, aby Mołdawii dostarczano zachodnią broń i dane wywiadowcze, szefowa brytyjskiej dyplomacji dała do zrozumienia, że jest to w planach.

 

- Chciałabym, aby Mołdawia była wyposażona zgodnie z NATO-wskimi standardami. Jest to dyskusja, którą prowadzimy z naszymi sojusznikami - powiedziała.

 

ZOBACZ: USA. Media: system Patriot przewidziany w najnowszym pakiecie pomocy dla Ukrainy


- Władimir Putin jasno mówi o swoich ambicjach stworzenia większej Rosji. A to, że jego próby zajęcia Kijowa nie zakończyły się sukcesem, nie oznacza, że porzucił te ambicje - dodała.

Rozszerzenie wsparcia wojskowego

Jak wskazuje "The Daily Telegraph", jeśli te plany zostaną przyjęte, członkowie NATO dostarczyliby Mołdawii nowoczesną broń, która zastąpiłaby wyposażenie z czasów sowieckich oraz przeszkoliliby żołnierzy w zakresie jej obsługi. Gazeta wyjaśnia, że posunięcie to byłoby wyraźnym rozszerzeniem wsparcia wojskowego Wielkiej Brytanii w regionie i kolejnym sygnałem, że postrzega ona inwazję w Ukrainie jako długoterminowy punkt zwrotny.

 

ZOBACZ: Reuters: Rosjanie informują o przejęciu pełnej kontroli nad kombinatem Azowstal w Mariupolu

 

Już po rosyjskiej napaści w Ukrainie pojawiły się obawy, że Władimir Putin może chcieć rozszerzyć konflikt na Mołdawię, zwłaszcza, że na części tego kraju od lat funkcjonuje nieuznawane przez społeczności międzynarodową prorosyjskie quasipaństwo - Naddniestrze - co ułatwiłoby inwazję.

anw / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie