Wielka Brytania. Dominic Raab odwołany z funkcji ministra spraw zagranicznych. Zastąpi go Liz Truss

Świat
Wielka Brytania. Dominic Raab odwołany z funkcji ministra spraw zagranicznych. Zastąpi go Liz Truss
Chris McAndrew/Wikimedia Commons
Dominic Raab został odwołany ze stanowiska w ramach przeprowadzanej przez premiera Borisa Johnsona rekonstrukcji rządu

Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab został w środę odwołany ze stanowiska w ramach przeprowadzanej przez premiera Borisa Johnsona rekonstrukcji rządu. Raab obejmie stanowisko ministra sprawiedliwości i zostanie zastępcą premiera. Dotychczasowa minister handlu międzynarodowego Liz Truss zastąpi Dominica Raaba w brytyjskim MSZ.

Na temat rekonstrukcji rządu spekulowano od kilku tygodni i od czasu przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów Raab był wskazywany jako jeden z najbardziej zagrożonych utratą stanowiska.

 

Raab był krytykowany za szereg zaniedbań w związku z afgańskim kryzysem, w tym zwłaszcza za fakt, że w czasie, gdy talibowie wkraczali do Kabulu, był na urlopie, a na dodatek nie wykonał wówczas - o co został poproszony - telefonu do swojego afgańskiego odpowiednika w sprawie pomocy w ewakuacji ludzi z Afganistanu. Z drugiej strony jest uważany za jednego z najbliższych i najbardziej lojalnych ludzi wobec Johnsona.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Zmarła matka Borisa Johsona. "Największy autorytet"

 

Dominic Raab był ministrem spraw zagranicznych od momentu, kiedy Boris Johnson objął urząd premiera, czyli od lipca 2019 r. Wcześniej przez kilka miesięcy był ministrem ds. brexitu w gabinecie Theresy May

Poprzednie stanowisko Liz Truss

Następczynią Raaba została dotychczasowa minister handlu międzynarodowego Liz Truss, która kierowała negocjacjami handlowymi prowadzonymi przez Wielką Brytanię po brexicie, a ponieważ udało się podpisać już umowy handlowe z kilkudziesięcioma krajami, jej działania są bardzo dobrze oceniane.

 

Według przeprowadzonego w sierpniu sondażu wśród członków Partii Konserwatywnej to właśnie Truss uzyskała najlepsze oceny. Będzie ona dopiero drugą kobietą na czele brytyjskiej dyplomacji - po Margaret Beckett, która przez nieco ponad rok pełniła tę funkcję w laburzystowskim gabinecie Tony'ego Blaira.

 

ZOBACZ: W. Brytania. Rząd rezygnuje z wprowadzania certyfikatów covidowych w Anglii

 

Zgodnie z przewidywaniami stanowisko stracił minister edukacji Gavin Williamson, który m.in. wskutek chaosu związanego z odwołaniem egzaminów w czasie pandemii był zdecydowanie najgorzej ocenianym członkiem rządu.

Inni odwołani

Odwołani zostali także minister budownictwa i społeczności lokalnych Robert Jenrick i sprawiedliwości Robert Buckland, ale ten drugi, jak wskazują brytyjskie media, nie tyle z powodu jakichś niedociągnięć, lecz po to, by zrobić miejsce Raabowi, który jest prawnikiem z wykształcenia. Stanowisko straciła też współprzewodnicząca Partii Konserwatywnej Amanda Milling, choć to stanowisko jest bardziej symboliczne, bo o kierunku partii decyduje lider, a nie przewodniczący.

 

Spośród pozostałych najważniejszych resortów, zagrożona była według spekulacji mediów, tylko szefowa MSW Priti Patel, ale ostatecznie pozostała ona na stanowisku. Zgodnie z przewidywaniami swoje dotychczasowe role utrzymali minister finansów Rishi Sunak, minister obrony Ben Wallace i minister zdrowia Sajid Javid.

 

Williamsona w roli ministra edukacji zastąpił - raczej nieoczekiwanie - dotychczasowy wiceminister zdrowia ds. szczepień Nadhim Zahawi, nowym ministrem budownictwa i społeczności lokalnych został minister bez teki Michael Gove, a współprzewodniczącym Partii Konserwatywnej - dotychczasowy minister kultury Oliver Dowden. Jego miejsce z kolei objęła Nadine Dorries, która do tej pory również pełniła rolę wiceminister zdrowia, choć bardziej znana była z udziału w telewizyjnym reality show "I'm a Celebrity... Get Me Out of Here!".

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie