Warszawa. Inauguracja sezonu letniego nad Wisłą. Zakaz spożywania alkoholu odwołany

Polska
Warszawa. Inauguracja sezonu letniego nad Wisłą. Zakaz spożywania alkoholu odwołany
PAP/Tomasz Gzell
W sobotę inauguracja sezonu letniego nad Wisłą

W sobotę rusza sezon letni nad Wisłą. Otwarte zostaną kolejne plaże i stołeczne promy. - Staramy się, aby odbywało się mnóstwo przeróżnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i sportowych - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Renata Niewitecka z komisji ds. ochrony środowiska przypomniała, że zarówno na bulwarach, jak i na Poniatówce można legalnie spożywać alkohol.

- Inaugurujemy sezon i go otwieramy. Dzielnica Wisła, to takie miejsce, gdzie wszyscy są mile widziani, gdzie można bardzo dobrze spędzić czas w bardzo różny sposób. Staramy się, aby tu odbywało się mnóstwo przeróżnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i sportowych. Staramy się aby ta okolica tętniła życiem i to zarówno na bulwarach - w sposób bardzo uporządkowany, jak i w sposób trochę bardziej dziki. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie - powiedział w piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

W przeciągu najbliższych dni zostaną otwarte kolejne plaże: Żoliborz, Zoo, Poniatówka, Saska Kępa i w dzielnicy Wawer - plaża Romantyczna, gdzie można przepłynąć na drugi brzeg drewnianą szkutą. Wracają promy: Pliszka, Słomka i Wilga. W święto Warszawy, 4 czerwca odbędą się regaty pod patronatem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

 

ZOBACZ: Warszawa. Pożar pustostanu w okolicy Dworca Wschodniego

 

- Zależy nam, żeby tutaj nad Wisłą było kolorowo, żeby wszyscy mogli korzystać z tych atrakcji, które przygotowujemy - podsumował.

W tym roku ratusz przeznaczył, w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych 200 tysięcy zł na zajęcia, które przez sport będą edukować młodszych i starszych warszawiaków. Dzięki budżetowi obywatelskiemu dostępne są również rejsy edukacyjne po Wiśle w towarzystwie przyrodników.

 

Wyremontowane zostały ścieżki rowerowo-piesze po obu stronach Wisły. Powstał nowy odcinek drogi rowerowej od mostu Świętokrzyskiego do mostu Gdańskiego. Dostawiono ponad 200 nowych śmietników oraz dodatkowe ławki.

Kiedy inauguracja sezonu nad Wisłą? 

Oficjalna inauguracja sezonu nastąpi w sobotę. - Zaprosiłem nad Wisłę burmistrza czeskiej Pragi, który będzie u nas z wizytą. Zdeněk Hřib bardzo się ucieszył - powiedział prezydent Warszawy.

 

Wszystkie wydarzenia zaplanowane na najbliższy weekend skupione będą w okolicy Portu Czerniakowskiego. Na mieszkańców czekają zajęcia na wodzie dla każdej grupy wiekowej – szkolenia i warsztaty z żeglarstwa, wioślarstwa i kajakarstwa.

 

Na lądzie odbędą się warsztaty dla całej rodziny – od haftu, przez sitodruk po taniec. Będą dostępne w letnich klubokawiarniach usytuowanych między bulwarem Flotylli Wiślanej, a Portem Czerniakowskim. W restauracjach i barach – Grunt i Woda, Pawilon Fala, Miami Wars oraz Miejsce – czeka też specjalne, weekendowe menu polsko-ukraińskie.

 

Sercem wydarzenia będzie scena na Płycie Desantu. Wystąpi na niej grupa Granda z Urzecza, zagrają też zespoły folkowe – polskie Sutari oraz gwiazda z Kijowa Go_A.

 

W niedzielę odbędzie się spacer z przewodnikiem wokół Portu Czerniakowskiego. Wieczorem na Bulwar Flotylli Pińskiej wystąpi Karolina Cicha & Spółka.

Zakaz spożywania alkoholu na bulwarach odwołany 

Przewodnicząca komisji ds. ochrony środowiska radna Renata Niewitecka przypomniała, że zarówno na bulwarach, jak i na Poniatówce można legalnie spożywać alkohol. - Życzę wszystkim bardzo dobrej i bezpiecznej zabawy. Zachęcam do spędzania tutaj wolnego czasu - powiedziała.

 

O zdjęciu zakazu przypomniała też kilka dni wcześniej rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk. - Zakaz został wprowadzony na czas epidemii. W związku z tym, że ten został zniesiony przez rząd, można legalnie spożywać alkohol "pod chmurką" - tłumaczyła. 

 

ZOBACZ: Warszawa. Zakaz spożywania alkoholu na bulwarach i plaży Poniatówka przestał obowiązywać

 

Możliwość spożywania alkoholu nad Wisłą została zatwierdzona przez Radę Warszawy. W kwietniu 2018 roku radni podjęli dwie uchwały dopuszczające taką możliwość w dwóch lokalizacjach: na bulwarach wiślanych i na plaży Poniatówka. Dwa lata później, gdy wybuchła epidemia, radni uchwałą z marca 2020 roku ze względu na koronawirusa zakazali spożywania alkoholu w tych dwóch miejscach.

 

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie