Warszawa. Zakaz spożywania alkoholu na bulwarach i plaży Poniatówka przestał obowiązywać

Polska
Warszawa. Zakaz spożywania alkoholu na bulwarach i plaży Poniatówka przestał obowiązywać
Polsat News
Bulwary wiślane w Warszawie

Od poniedziałku, 16 maja został zniesiony stan epidemii. W związku z tym przestał obowiązywać wprowadzony przez radnych zakaz spożywania alkoholu na bulwarach i plaży Poniatówka.

- Zakaz został wprowadzony na czas epidemii. W związku z tym, że ten został zniesiony przez rząd, można legalnie spożywać alkohol "pod chmurką" na bulwarach wiślanych i plaży Poniatówka - potwierdziła rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.

 

ZOBACZ: Wzrośnie opłata za kurs reedukacyjny dla kierowców jeżdżących po spożyciu alkoholu

 

Możliwość spożywania alkoholu nad Wisłą została zatwierdzona przez Radę Warszawy. W kwietniu 2018 roku radni podjęli dwie uchwały dopuszczające taką możliwość w dwóch lokalizacjach: na bulwarach wiślanych i na plaży Poniatówka. Dwa lata później, gdy wybuchła epidemia, radni uchwałą z marca 2020 roku ze względu na koronawirusa zakazali spożywania alkoholu w tych dwóch miejscach. Jednocześnie część mieszkańców Powiśla złożyła do sądu skargę, chcąc wprowadzenie na stałe, nie tylko podczas epidemii, zakazu spożywania alkoholu na bulwarach wiślanych.

Decyzja wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził w lutym nieważność uchwały Rady Warszawy zezwalającej na spożywanie napojów alkoholowych na bulwarach. W pisemnym uzasadnieniu WSA ocenił, że "w rozpoznawanej sprawie brak informacji, by organ gminy przeprowadził analizę wpływu projektowanej uchwały na kształtowanie polityki społecznej gminy w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi".

 

Z nieprawomocnym wyrokiem nie zgodziły się władze Warszawy i w kwietniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Odwołaliśmy się w terminie do NSA, w związku z tym orzeczenie sądu niższej instancji nie jest prawomocne - powiedziała Monika Beuth-Lutyk dodała, że wyrok WSA nie dotyczy plaży Poniatówka i tam, niezależnie od rozstrzygnięcia skargi przez NSA, można legalnie spożywać alkohol.

 

ZOBACZ: Beata Kozidrak z "Bajm" usłyszała wyrok. Kierowała autem pod wpływem alkoholu

 

Rzeczniczka zaapelowała do mieszkańców o kulturalne spożywanie alkoholu. - Nie zakłócać spokoju innym mieszkańcom, nie hałasować, nie śmiecić, zachowywać się kulturalnie - podkreśliła Beuth-Lutyk.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie